avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1850 soluții astăzi
Forum Activitate suraj39arun

Activitate suraj39arun

Răspuns la discuția Primire persoana in spatiu
Multumesc mult pentru raspuns ARES3 acum am inteles de ce multa lume se fereste sa ia pe cineva in spatiu.O zi frumoasa!!!
Buna ziua!! As dori sa stiu daca voi lua in spatiu o persoana fara buletin sunt obligat sa o primesc sa si locuiasca la acea adresa?Buletinul sa face pe 10 ani inseamna ca eu trebuie sa o primesc pe acea persoana sa locuiasca la mine?Va multumesc.
Adriantot a scris:

suraj39arun a scris:
Ma mir ca aveti o vartsta si nu a-ti auzit de...

Am auzit si vazut multe si de aceea nu ma mai mir de nimic, inclusiv de faptul ca un utilizator este mai interesat de varsta si de cunostintele mele decat de a gasi rezolvarea problemelor pe care le are in asociatia sa.
Va rog sa va abtineti de la asemenea remarci pe viitor.
Multumesc!




Va rog sa ma scuzati pentru remarca mai dura dar eu am venit pe acest forum sa fiu ajutat sa-mi rezolv acesta problema care sunt convins ca e un abuz din partea asociatiei.
Am incercat sa discut cu conducerea ascociatie deoarece credeam ca e mai bine pe cale amiabila dar se pare ca singura solutie va fi justitia.Dupa cum a spus si Bobman nu sunt sigurul nedreptatit asa se face in multe asociatii.Va multumesc pentru amabilitate tuturor se poate inchide topicul.
Adriantot a scris:

Eu nu vad cum poate "sa ciupeasca" ceva conducerea asociatie daca se elibereaza chitanta pentru suma incasat de asociatie.


Ma mir ca aveti o vartsta si nu a-ti auzit de "furtul legal" adica :se renoveaza scara si se aduc chitante de la persoane care lucreaza in particular si nu au nevoie de ele,tabele de asociatie pot fi duble unul cu consumurile reale si altul cu citiri de apometre umflate(de unde am eu pierderi de apa daca la mine in casa instalatiile functioneaza bine?)...Lucrarile care se executa cu diferite fime se supraevalueaza pretul si diferentea de la pretul reall la cel supraestimat se imparte intre prestator-conducerea asociatiei.Si ca sa va dau un exemplu eleocvent de furturi cu acte:Sensurile giratorii care cu pretul unuia poti sa-ti facci o casa adica pretul e de 4-5ori valoarea sau ceva si mai clar kilometrul de autostrada pretul e maxim calitatea e de toata jena.Daca cineva dintre cei care e pe forum e presedinte de asotiatie e clar de ce nu intelege!!
Cred ca nu am fost bine inteles!! Eu sunt de acord cu contorizarea dar doream sa se faca profesional adica sa se traga tevile prin mascarile de la baie ca loc era suficient.Acum lucrarea sa facut asa prost cum sa facut sunt obligat sa accept ca eu inteleg ca minoritatea trebuie sa se supuna majoritatii,dar nu sunt de acord cu pretul cerut.Referitor la materiale ele au fost calculate la pret de de magazin ...nici nu as accepta sa lucrez cu materiale furate.Mi se pare normal ca eu sa platesc asociatiei cota parte din proiect si sa realizez lucrarea cu ce firma vreau sau cu un instalator care este PFA deci nu cu oricine gasesc pe strada.In cazul in care cedeaza o teava tot eu sunt bun de plata deci nu ma risc.Inainte sa vina aceasta firma sa execute lucrarea a mai fost alta firma care facea lucrarea cu 600lei.Deci 200lei materiale +400manopera si poiect mi se pare un pret corect.....inteleg sa "ciupesca " si conducerea ascociatiei ceva dar sa fie ceva de bun simt.Multumesc pt raspunsuri.
Am chemat un instalator autorizat ca calculeze pretul materialelor si pretul este 200lei de ce asociatia vrea ca eu sa platesc 1200lei pentru bransarea la reteaua de apa?In conditiile in care instalatorul mi-a spus ca lucrarea ma costa 500lei?Vecinii mei au platit 900lei pentru instalatia noua si eu dupa 2 luni de cand sa bransat ei asociatia vrea sa platesc 1200lei eu cred ca e un abuz pretul instalatiei oricum e mult umflat.
Teoretic e foarte bine dar practic nu se poate ca in baza contractului doar firma care a executat lucrarea are voie sa faca noi instalari altfel pot avea probleme cu justitia.
Tocmai ca acum se stie exact cat material intra si ce au nevoie ca au montat la vecii de pe coloana cu mine...astia 200lei vor sa fie ca o penalizare ca nu am montat cand au vrut Tov presedinta.Firma care a facut lucrarea e la 300m distanta de mine daca costul de transport a sculelor e o problema platesc un taxi si tot nu va fi 200lei!!
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! As mai avea o intrebare....este normal acum o luna cand sa facut lucrarea sa coste 900lei si acum daca vreau sa ma conectez si eu sa-mi ceara 1100..aproape cu 25% mai mult?Multumesc.
Nu va suparati dar eu la liceu am facut si constructii si pot sa va spun ca si acum se fac instalatii pe mascari fixe si sunt ok daca sunt facute de profesionisti.Cred ca am fost inteles gresit eu sunt de acord cu contorizarea individuala dar sa fie cu adevarat individuata nu teapa si facuta de meseriasi nu de profani.Dvs cum v-ati simti sa aveti apartamentul plin de tevi?Ps Va multumesc pentru interes dar va rog sa nu ma intelegeti ca eu as fi "Gica Contra"doresc sa se faca o asemenea lucrare dar sa fie de calitate(chiar daca costa).