avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Activitate elena-doina

Activitate elena-doina

Răspuns la discuția aplicarea hot.judecatoresti
Nu am apelat la executor,deocamdata ,dar hotararea am depus o cu cerere si cind ajunge la primar acesta o repartizeaza contabilului cu o rezolutie scrisa pe cerere(se aproba ,nu se aproba) de ce mai este necesar dispozitie scrisa ,semnata de primar si vizata de secretar.Pt. toate hot.jud. se procedeaza astfel?Sunt sute si sute de hot.jud.cu terenul agricol si teren forestier pt.punerea in posesie a cetatenilor,intreb: nu se pun in posesie decit dupa ce emite primaru dispozitie scrisa?
Asteptam mult si bine ca si asa suntem la mana acestor primari carora li se cuvin f.multe legal si ilegal si nu sesizeaza nimeni de teama.Ce sa faci sa stai toata ziua prin tribunal ?
Mai vreau sa zic ceva: Multi critica sporirile pe care le-am obtinut in instanta,dar daca aceste sporuri nu ar fi prinse in legea func.public nu le-am fi castigat! Sa schimbe legea si nu mai primim aceste sporuri.
Sunt functionar public si impreuna cu colegii mei avem hot. jud. definitiva cu formula executorie din luna martie 2009 pentru plata sporului de mobilitate si confidentialitate pe 3 ani din urma. Am depus cerere la care am anexat hot. iar contabilul nu aplica aceasta hot. motivind ca primarul este necesar sa emita dispozitie scrisa pt. a pune in aplicare hot. desi cererile noastre i-au fost inmanate contabilului de catre primar.O
Intreb: o hot. judecatoreasca pt. a fi respectata mai are nevoie si de emiterea unei dispoziti a primarului ? Care este pasul urmator pt.nerespectarea hot. ? Cine este vinovat? Si care sunt consecintele?