avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1346 soluții astăzi
Forum Activitate biaa24

Activitate biaa24

Discuție fara concediu
Buna!
Problema este : sunt angajata la o firma de un an si jumatate,(chiar daca sunt acolo de aproape doi ani si jumatate),in tot timpul asta,noi n-am fost intr-un "concediu".Lucram pe o zi 7 ore,iar ziua urmatoare 5 ore. Concediul este rezolvata asa :vara colega pleaca in concediu 2 saptamani,eu lucrez 2 saptamani cu program ,de luni pana vineri de la 8-20,si sambata 8-16,asa arata "concediul".(cred ca asta nu-i concediu).-si stam in picioare 2 saptamani , nu putem sa luam loc.
-Acum eu nu sunt de acord cu "concediul asta",ca e foarte obositor,si mai bine nu plec nicaieri,dar colega doreste sa plece in concediu 2 saptamani,si eu ar trebui sa lucrez,dar nu vreau sa accept.Colega a zis angajatorului ca nu vreau sa accept,si reactia a fost "ca trebuie sa accept ca la firma asta asa este,si n-am alta varianta,si daca ceva nu-mi place pot sa ma duc la alta firma".Explicatia este ca nu lucram 8 ore pe zi si nu avem voie de concediu.
Cealalta problema sunt banii,de un an ,nu ne da salariul la timp,(cele 500 de lei),salariul e lunar,dar intotdeauna intarzie 2-3-4 saptamani.
Va rog sa-mi dati un sfat ce putem sa facem?
Răspuns la discuția copilul minorului
Parintii bebelusului nu sunt casatoriti,dar tatal si-a recunoscut copilul,poarta numele lui.Problema este ca parintii sunt prea tineri,si de cele mai multe ori nu dureaza astfel de relatii.Deja sunt probleme in familia baiatului,nu se discuta cu fata,si conditiile nu sunt favorabile unui bebelus.Mama fiului deja ameninta ca "o sa arate cine are drepturi asupra copilului".Mama fetei doreste s-o ia acasa pe fiica si pe nepoata lui.
Am o intrebare,si va rog sa-mi raspundeti.Am o cunostinta,are 17 ani si are un copil de 3 saptamani,tatal copilului are 21 ani.Fata sta la parintii tatal copilului,dar tatal nu are loc de munca.Cine are drepturi asupra copilului?Familia baiatului poate cere custodia?