avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate daniela preda

Activitate daniela preda

sunt un nou utilizator al forumului, sunt intr-o situatie delicata.Am fost concediata la inceputul lunii iulie in baza art.65 alin 1 din CM si conform adeverintei eliberate de angajator la data concedierii mi-a fost comunicata o vechime in munca de 20 ani si 3 luni.Ajunsa la somaj, cand mi-a fost calculata indemnizatia de somaj, mi-a fost aplicat un procent de 7% si nu de 10% cum ma asteptam pt. vechimea in munca ce mi-a fost comunicata.Explicatia pe care am primit-o este aceea ca mi-au fost scazute cele 2 concedii de crestere a copiilor, intrucat acestea se i-a in calcul decat la pensie, nu si la somaj.Mentionez ca intreaga perioada de activitate am desfasurat-o la un singur angajator.As vrea sa stiu daca este corect cum mi-a fost aplicat procentul pt calculul idemnizatiei de somaj.Va rog sa ma ajutati in elucidarea acestei dileme, intrucat termenul in care imi pot recupera diferenta baneasca in instanta este de 30 de zile.Va multumesc si astept un raspuns urgent ! Precizez ca cele 2 CCC au fost inainte cu 12 si 5 ani fata de data inchiderii CIM.