avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2124 soluții astăzi
Forum Activitate george_iulian

Activitate george_iulian

Am fost de mai multe ori la Raiffeisen dar nu au vrut sa verifice in biroul de credite.
Astazi am fost din nou cu un raport de la biroul de credit in care era mentionata clar suma si data aprobarii si data ultimei actualizari in biroul de credite.
Surpriza aflu ca de fapt nu este vorba de acel overdraft; banca imi facuse cam in aceeasi perioada in care am solicitat overdraftul si o propunere de card de credit (din proprie initiativa) care a fost respinsa de mine, cu toate astea ei au introdus-o in biroul de credit, deci fara un contract semnat cu mine si fara stirea mea.
Sincer mi se pare inadmisibil asa ceva si vrea sa le-o fac si eu, o sa trimit ANPC-ul la ei dupa care ma mai gandesc, as vrea sa ii actionez in instanta si sa le cer daune morale dar nu stiu ce sanse am.
As prefera daca se poate un raspuns de la un jurist de profesie.

Multumesc frumos
Buna ziua,

Am si eu o problema legata de banca sau si de biroul de credite:
Acum mai bine de 4 luni am inchis optiunea de overdraft ca mai apoi sa inchid si contul la Raiffeisen Bank; in prezent am solicitat la alta banca un credit de nevoi personale, iar acel overdraft apare inca activ(fara datorii si neutilizat) motiv pentru care banca mi-a cerut o adresa in care sa fie mentionata suma respectiva si faptul ca optiunea este inchisa(lichidata), am solicitat adeverinta de la Raiffeisen si am primit-o, problema este ca suma din biroul de credite este 2470 RON adica probabil salariul meu acum 1an, iar in adeverinta apare limita de credit de 6480RON, motiv pentru care banca nu vrea sa o ia in considerare.
In raportul biroului de credite nu apar bancile, doar sumele asta fiind si motivatia bancii.
Am intrat in posesia raportului pe care il are si banca si la data ultimei actualizari apare 17.06.2008 adica mai bine de un 1 an de zile.
Timpul ma preseaza si nu am timp sa astept raspunsul la solicitarea facuta in nume personal la biroul de credite.
Ce pot face?
Mentionez ca as vrea sa dau si Raiffeisen in judecta si sa solicit daune, ce sanse am de reusita?