avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate claudia dumbrean

Activitate claudia dumbrean

Firma la care lucrez a primit de la Finante o astfel de adresa, in suma de 2300 lei, reprezentand datorii CAS din 2010 pe care eu le am, de cand eram PFA. Verificand declaratiile depuse, am ajuns la concluzia ca cei de la CAS nu au luat in calcul o declaratie de venit rectificativa pe 2010, depusa in 2011 la Finante (fie nu am dus-o eu la CAS, fie am dus-o si nu au inregistrat-o ei). Cum rezolv aceasta situatie pentru a nu imi lua din salariu cei 2300 lei? Daca fac contestatie judecatoreasca se opreste poprirea pana la solutionarea problemei? Sau sa merg la CAS si sa achit datoria ramasa (caci am o datorie de 150 lei doar) si sa anunt Finantele pentru a stopa poprirea?
Multumesc
mi se repeta aceeasi poveste: ca nu s-a solutionat inca cazul, este un avocat din oficiu care ne reprezinta, dar de la care nu reusim sa obtinem nicio informatie despre decursul procesului. el ar fi obligat sa ne informeze regulat despre ceea ce se intampla in instanta? sau poate chiar ambasada din Franta? am mai tinut legatura cu consulul onorific din Bordeaux (decesul a fost langa Bordeaux), dar nici de la dansul nu mai am nicio veste de ceva vreme
Decesul a fost acum 3 ani jumatate, asigurarea era expirata, dar autoritatile ma poarta de la unele la altele chiar si acum. sunt cercetari care s-au efectuat in Franta si al caror rezultat nu am cum sa il aflu, decat prin institutiile romanesti, dar nimeni nu imi da un raspuns.
in cazul unui deces in strainatate al unui cetatea roman (plecat cu contracte de munca), care este institutia abilitata din Romania pentru a oferi informatiile necesare despre procedurile demarate in investigarea decesului
declaratiile ca traducator le-am depus in Sibiu, localitatea de domiciliu, dar m-am mutat in judetul Cluj si am nevoie de o declaratie depusa la finante in Sibiu. O pot ridica si din Cluj, unde am doar flotant? trebuie sa declar la finante ca am schimbat temporar adresa?
multumesc
Din discutiile din forum reiese clar ca se iau in calcul si veniturile PFA la indemnizatia de mama, dar atunci de ce Primaria unde se face dosarul pentru indemnizatie spune ca nu mi se iau in calcul decat veniturile PFA din 2008? Veniturile din 2009 s-ar lua in calcul doar daca as face un bebe in 2010.
Multumesc
urmarind forumul, am inteles ca in calitate de PFA - traducator autorizat- primesc indemnizatie de mamica in baza veniturilor realizate. DAR: de la Primarie mi s-a spus ca mi se ia in considerare doar venitul realizat in 2008, desi eu trebuie sa nasc in aceasta luna (august). Daca vreau sai se tina cont si de realizarile financiare din 2009, ar trebui sa fac un bebe doar in 2010. Intrebarea mea: se iau in calcul cele 12 luni din 2008 sau ultimele 12 luni anterioare nasterii?
Multumesc mult.