avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1242 soluții astăzi
Forum Activitate Ion d.

Activitate Ion d.


Situatia mea: am contractat un credit de nevoi personale acum 10 luni, de aprox. 5 luni sunt somer, tatal meu e de asemenea somer iar mama castiga un salariu mic. Creditul este pe numele meu, nu am girat cu nici un bun sau altceva si nici nu este vorba de vreun girant in contract. Precizez de asemenea ca nu am nici un bun in Romania, nici masina, nici locuinta, nimic. Am platit ratele constiincios pana acum deoarece aveam ceva bani stransi, dar voi incepe sa nu imi mai pot achita ratele din cauza situatiei financiare a familiei. De asemenea, din cauza situatiei mele materiale si profesionale doresc sa plec peste 1-2 luni la munca in strainatate, si nu intentionez sa ma intorc indiferent ca nu imi gasesc loc de munca acolo.
Vreau sa fiu corect, dar chiar nu mai pot plati si nu vad vreo solutie de a plati,. Vreau sa ma duc sa negociez o intelegere cu acea banca dar precis mi se va propune o reesalonare sau ceva de genul acesta (si voi fi nevoit sa platesc si mai mult cu aceasta reesalonare). Nu cred ca bancile negociaza pentru a se reduce dobanda, cum vreau eu.
Intrebarea mea: cred ca sunt sanse mari sa fiu executat silit, nu au ce sa-mi ia, pentru ca nu am nimic in Romania, dar executarea silita poate avea loc in strainatate, din veniturile mele din strainatate ? Executarea silita se poate face si pe teritoriul Uniunii Europene? Dar in privinta celorlalte tari din afara UE?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri,

Ionel