avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate mary_z13

Activitate mary_z13

am predat asigurarea obligatorie de 20 de euro impreuna cu cea facultativa de 17 euro la valoarea imobilului de 20000 de euro iar cei de la BCR mi-au spus ca le va trimite la Bucuresti .Acum astept raspunsul de la ei. Voi reveni dupa ce primesc raspunsul.
multumesc
Nu mi se pare corect ! Daca doamne feresti se intampla ceva, banca poate sa-si recupereze banii din asigurarea ! De ce sa-mi impuna banca sa fac asigurarea la val. imobilului daca eu nu doresc! Mentionez ca sigurarea este incheiata fara fransiza.
Multumesc
nu s-a pus problema cu plata ratelor nicioda.Daca ma duc la banca si le pun cele 2 polite pe masa ce se intampla ?

multumesc
buna ziua,

Am un credit ipotecar la BCR de 10.000 Euro de acum 4 ani.Pana acum (anii trecuti)am dus asigurarea de 20 de euro, ce obligatorie si a fost OK.Acum am incheiat asigurarea obligatorie de 20 de euro(PAD) plus inca una facultativa pe cladire la val. de 20000 de euro iar cei de la banca solicita sa duc o asigurare la valoarea cladirii de 40000 de euro.In contractul de la banca scrie clar ca "polita de asigurare se va incheia la o valoare care sa acopere cel putin suma totala a creditului si dobanzile aferente calculate pe un an de zile / la valoarea soldului creditului" etc .Am fost cu cele 2 asigurari incheiate PAD + polita facultativa la val. de 20000 euro incheiate la alta societate de asigurari, iar banca cere inca un act aditional suplimentar la cea facultativa cu completare pana la 40000 de euro.Mentionez ca val. creditului este la ora actuala de 9000 de euro.De ce trebuie sa platesc o asigurare la val cladirii.
Va rog sa ma ajutati in aceasta situatie ce am de facut ?
multumesc anticipat