avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate negryzeu

Activitate negryzeu

Va citez dl avocat "Cind a-ti sustinut examenele pentru obtinerea permisului de conducere...au fost date toate in aceias zi si a-ti platit taxa pentru fiecare categorie...?! "
Este vorba despre taxa de permis ;) nu ceea de examinare... se plateste o singura taxa de permis deoarece o persoana poate sa detine maxim 1 permis de conducere .
Nu ... probele nu se mai dau in acceasi zi.. sunt in zile diferite... de la sala --> pana la traseu .. se dau in zile diferite.. in fuctie de programul scolii la care esti inscris. [ propus de politie pentru fiecare scoala de soferi ].
Bun bun... acum mi-a venit permisul, normal cum ma ashteptam: doar cat A... acum sfat ce sa fac:-? sa platesc iar taxa de permis si ( dak iau traseul luni sa i-o dau la politai sa o bage in dosar) sau cand cer dovada sa imi zica ala k n am platit taxa de permis si sa ma duc sa o achit ?
Salut, mi-sa intamplat si mie situatia astazi chiar azi ( am zis sa caut ... poate n m-am interesat eu bine ).... am sustinut examenul pentru categoria A si B... la A am fost admis vineri cu 3 zile in urma, iar traseul pentru cat.B urmeaza sa il sustin peste 1 saptamana. Aceste 2 examene sunt total separate....cu dosar propriu pentru fiecare categorie, in caz k esti respins la una dintre probe cealalta categorie ramane valabila. Am fost la politie si am cerut sa imi se elibereze dovada pentru categoria A... spunandu-i angajatului de la ghiseu.. k urmeaza sa imi dau si categoria B si dupa sa mi-se elibereze permisul. EL nu se poate.. "dak ai cerut dovada ti-se elibereaza permisul de conducere.. iar pentru B platesti iar taxa de permis pentru eliberarea noului permis.".. mi-sa parut cam ciudat din prima..... adik de ce nu pot circula cand am luat proba :O?? ... iar dc sa palatesc iar taxa de permis ?????(la dosarul de A am facute copii dupa taxe ) am avut termen 1 ora k sa ma reintorsc sa imi ridic dovada... dupa ce am luat-o nu m-ai mi-a zis nimik... poate n imi tipareste perimisu :-?...(nici n ash vrea sa platesc iar taxa). EL a spus la alte persoane.. " permisul o sa fie trimis prin posta si il primiti in 5 zile." Uitandu-ma pe dovada scrie " 15 zile pana la expirare" [ si acum stau si ma gandesc: de ce 15 zile dak vine in 7zile maxim??? ] Acum astept sa vad dak imi trimit acasa permisul doar cu cat.A... mai am o speranta k sa se uite cand baga la tiparire permisul si sa vada k am 2 categori.. doamne ajuta :).. si in rest .....