avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis anulat - Probleme de redobandire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis anulat - Probleme de redobandire

Buna ziua,
in urma cu un an mi-a fost anulat permisul de conducere categoriile A, B, C pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice prin sentinta judecatoreasca ramasa definitiva. Dupa trecerea termenului de un an m-am prezentat cu trei dosare separate (pt fiecare categorie in parte) la politie pt a fi programat la examen. Mi s-au acceptat doar doua din ele (cel pt A si B) categoria C putand fii depus doar dupa dobandirea categoriei B. Am sustinut examenul si am fost declarat admis pt cele doua categorii (A si B). A doua zi dupa examen m-am prezentat la serviciul permise pt a-mi elibera dovada absolvirii categoriilor, pt a putea circula. Raspunsul lor a fost negativ, sustinand ca doar dupa obtinerea categoriei C vor putea sa-mi elibereze aceasta dovada si pana atunci nu pot conduce masina sau motocicleta.
In conditiile in care programarile la examen dureaza cel putin 3 saptamani mi se pare un pic nedrept.
Ce sfaturi imi puteti oferi in cazul acesta? Exista o dispozitie in sensul acesta?
Va multumesc anticipat!
Lucian.
Cel mai recent răspuns: negryzeu , utilizator 18:52, 14 August 2009
Salut, mi-sa intamplat si mie situatia astazi chiar azi ( am zis sa caut ... poate n m-am interesat eu bine ).... am sustinut examenul pentru categoria A si B... la A am fost admis vineri cu 3 zile in urma, iar traseul pentru cat.B urmeaza sa il sustin peste 1 saptamana. Aceste 2 examene sunt total separate....cu dosar propriu pentru fiecare categorie, in caz k esti respins la una dintre probe cealalta categorie ramane valabila. Am fost la politie si am cerut sa imi se elibereze dovada pentru categoria A... spunandu-i angajatului de la ghiseu.. k urmeaza sa imi dau si categoria B si dupa sa mi-se elibereze permisul. EL nu se poate.. "dak ai cerut dovada ti-se elibereaza permisul de conducere.. iar pentru B platesti iar taxa de permis pentru eliberarea noului permis.".. mi-sa parut cam ciudat din prima..... adik de ce nu pot circula cand am luat proba :O?? ... iar dc sa palatesc iar taxa de permis ?????(la dosarul de A am facute copii dupa taxe ) am avut termen 1 ora k sa ma reintorsc sa imi ridic dovada... dupa ce am luat-o nu m-ai mi-a zis nimik... poate n imi tipareste perimisu :-?...(nici n ash vrea sa platesc iar taxa). EL a spus la alte persoane.. " permisul o sa fie trimis prin posta si il primiti in 5 zile." Uitandu-ma pe dovada scrie " 15 zile pana la expirare" [ si acum stau si ma gandesc: de ce 15 zile dak vine in 7zile maxim??? ] Acum astept sa vad dak imi trimit acasa permisul doar cu cat.A... mai am o speranta k sa se uite cand baga la tiparire permisul si sa vada k am 2 categori.. doamne ajuta :).. si in rest .....
Intradevar nedrept. #-o
Traim in Romania - trebuie sa intelegeti.
Asta este procedura nu puteti schimba nimic.

:sorry:
Bun bun... acum mi-a venit permisul, normal cum ma ashteptam: doar cat A... acum sfat ce sa fac:-? sa platesc iar taxa de permis si ( dak iau traseul luni sa i-o dau la politai sa o bage in dosar) sau cand cer dovada sa imi zica ala k n am platit taxa de permis si sa ma duc sa o achit ?
Este ilogic.Solicitati raspunsul politiei in scris si adresati-va instantei de judecata.
Intrebare?
Cind a-ti sustinut examenele pentru obtinerea permisului de conducere...au fost date toate in aceias zi si a-ti platit taxa pentru fiecare categorie...?!
Unde este ilegalitatea sau ilogica.
Si,ca un sfat...nu mai incalcati regulile de sirculatie, pentru a nu mai avea probleme...:)

Alte discuții în legătură

Permis de conducere anulat Steffff Steffff Buna ziua ! In noiembrie 2016 m-am inscris la scoala de soferi categoria A am trecut de proba teoretica apoi la proba practica (traseul) am fost programat pe 4 ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis sky_yo_sky sky_yo_sky buna ziua si o intrebare legata de sustinerea examenului auto la sala ,daca eu am avut toate categoriile B,C,E,D pot sa le sustin pe toate in aceiasi zi daca ... (vezi toată discuția)
Poate fi anulat permisul la primul dosar penal? ibocan ibocan la prima abatere, la primul dosar penal procurorul/judecatorul poate sa-mi anuleze permisul de conducere deoarece am condus cu permisul retinut la urma ... (vezi toată discuția)