avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiuleo

Activitate ovidiuleo

Răspuns la discuția Despre donatiile anonime in bani
Multumesc!
Daca am un PFA cu limita de venit 35.000 euro si incasez intr-un an toata aceasta suma, trebuie sa-mi justific cheltuirea lor (considerand ca nu sunt interesat sa-mi deduc cheltuielile). Adica trebuie sa-i cheltuiesc doar pentru lucruri care ulterior intra in patrimoniul PFA-ului sau doar pentru servicii necesare pentru buna functionare a PFA-ului? Este valabila legea DIVIDENDELOR la PFA, adica trebuie sa platesc 16% din orice suma scot pentru cheltuieli personale?

Multumesc
Răspuns la discuția Despre donatiile anonime in bani
atticus a scris:

Puteti primi donatii pe persoana fizica sau pe asociatie filantropica, direct pe site.
Donatiile pe societati comerciale nu au sens.


Multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza daca trebuie sa le declar undeva sumele obtinute din astfel de donatii (multe si de valori mici) si daca am restrictii pentru folosirea sau daca trebuie sa platesc impozit pentru ele.
As vrea sa stiu cum pot primi donatii de la donatori (mai mult sau mai putin) anonimi. Vreau sa pun pe un site o pagina pentru donatii si sa pun un cont, o adresa de PayPal si alte metode de plata pentru ca doritorii sa faca donatii pentru dezvoltarea unei Asociatii nonprofit.
Deasemenea, vreau sa stiu daca pot primi donatii pentru o firma SRL sau pentru o persoana fizica, pur si simplu.
Multumesc mult.