avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate teutza2000

Activitate teutza2000

La noi in asociatie suntem obligati sa platim consumul de apa dupa o estimare a lor, timp de trei luni, in a treia luna vine si ia citirea apometrelor, astfel incat in a treia luna se face un fel de regularizare. Am incercat sa merg eu si sa duc citirea lunar dar nu ma ia in seama, tipa si jigneste. Apoi, se poate intampla ca estimarea lor sa fie mai mare decat consumul real, iar eu sa fiu obligata sa platesc trei luni acea valoare mare, chiar daca peste trei luni se"regleaza" consumul; nu mi se pare corect ca ei sa imi dicteze cati bani trebuie sa scot eu din buzunar, eu vreau sa platesc ceea ce consum, atat. Au dreptul sa procedeze asa? se poate sa faca ei ce vor? va rog sa imi indicati vreo lege ceva dupa care functioneaza aceste asociatii de proprietari,sa ma pot documenta si sa pot riposta si eu in fata lor, ca nu se poate.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția anulare mutatie
avem dovada faptului ca ameninta cu spargerea locuintei si ca isi va pune in aplicare aceste amenintari. In urma acestor amenintari am mers la politie iar ei spun ca nu o pot impiedica sa intre in imobil chiar daca va trebui sa sparga usa, iar mama nu are ce sa faca decat sa convietuiasca cu ea.
Discuție anulare mutatie
la adresa mamei mele s-a facut un abuz:
parintii mei fiind despartiti in fapt (el parasind domiciliul conjugal), tata a facut o mutaie pt. sora mea vitrega care nu a locuit niciodata aici in fapt, mama nefiind intrebata sau sa fie de acord. In ziua cand s-a dus sora mea vitrega cu tata la politie pt. a semna pt. aceasta mutatie, a si decedat (el fiiind intr-o stare de santate f. proasta- cei de la birou au mers afara la masina pt. a putea tata sa semneze). Imobilul respectiv este luat in comun de parintii mei. Suucesiunea nu e dezbatuta,mama cum poate proceda pt. a-i anula mutatia?
Pot sa reclam politia pt. abuz in serviciu? unde trebuie mama sa mearga pt. a face demersurile de anulare a mutatiei?
Cei de la politie spun ca nu pot impiedica pe sora vitrega sa intre in casa cu forta, in conditiile in care mama ca si proprietar nu e de acord cu acest lucru.
Care e urmatoarea institutie unde ma pot adresa in acest sens?
Va multumesc!