avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate libiu

Activitate libiu

Răspuns la discuția preschimbare permis auto
permisul european este acelasi lucru cu permisul nou..de fapt ceea ce se elibereaza acum ca permis se numeste si european

problema mea este ca ar trebui sa aplic pentru 1. , in schimb mi se cere sa aplic pentru punctul 2. din linkul de mai jos

[ link extern ]


punctul g. mi se pare innacceptabil : declaratie ca nu mai am un alt permis national, cand eu de fapt am unul si este chiar la ei

oare exista o posibilitate sa mi se predea permisul expirat, daca tot este nul cum declara politia nu vad care este problema .
buna ziua, am nevoie de ajutor cu ceea ce cred eu ca este o eroare de aplicare a legislatiei pentru preschimarea permisului auto
datele de intrare :
- in '98 am obtinut permis auto romanesc
- in 2002 am predat permisul auto romanesc in franta si am facut scoala de soferi obtinand un permis auto francez. (rezidenta in franta)
- am revenit in romania anul acesta
- am cerut in urma cu ceva luni la politia franceza sa imi trimta carnetul romanesc (care a EXPIRAT) in romania la politia de unde a fost eliberat

doresc acum schimbarea carnetului romanesc expirat

mi se cere sa aplic pentru preschimbarea carnet de conducere obtinut in strainatate (cazier, copie legalizata a permisului strain..etc)

nu cred ca este normal sa se ignore ca am deja permis de conducere romanesc , insa dosaul depus pentru pre-schimbare nu este complet pentru ca imi lipseste exact acest permis expirat care este deja la sediul politiei

am precizat faptul ca pot sa il pastreze la politie pe cel romanesc dupa preschimbare, doresc doar sa il stiu nou , ca nu mai este expirat - pot circula cu cel francez riscand asadar amenda contraventionala

desigur nu pot avea doua permise in acelasi timp

va multumesc in avans pentru o idee cum pot proceda in continuare