Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... preschimbare permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

preschimbare permis auto

buna ziua, am nevoie de ajutor cu ceea ce cred eu ca este o eroare de aplicare a legislatiei pentru preschimarea permisului auto
datele de intrare :
- in '98 am obtinut permis auto romanesc
- in 2002 am predat permisul auto romanesc in franta si am facut scoala de soferi obtinand un permis auto francez. (rezidenta in franta)
- am revenit in romania anul acesta
- am cerut in urma cu ceva luni la politia franceza sa imi trimta carnetul romanesc (care a EXPIRAT) in romania la politia de unde a fost eliberat

doresc acum schimbarea carnetului romanesc expirat

mi se cere sa aplic pentru preschimbarea carnet de conducere obtinut in strainatate (cazier, copie legalizata a permisului strain..etc)

nu cred ca este normal sa se ignore ca am deja permis de conducere romanesc , insa dosaul depus pentru pre-schimbare nu este complet pentru ca imi lipseste exact acest permis expirat care este deja la sediul politiei

am precizat faptul ca pot sa il pastreze la politie pe cel romanesc dupa preschimbare, doresc doar sa il stiu nou , ca nu mai este expirat - pot circula cu cel francez riscand asadar amenda contraventionala

desigur nu pot avea doua permise in acelasi timp

va multumesc in avans pentru o idee cum pot proceda in continuare

Cred ca dumneavoastra trebuie sa preschimbaiti permisul francez in-trun permis european, si nu veti mai avea nici un fel de problema pe teritoriul romaniei
permisul european este acelasi lucru cu permisul nou..de fapt ceea ce se elibereaza acum ca permis se numeste si european

problema mea este ca ar trebui sa aplic pentru 1. , in schimb mi se cere sa aplic pentru punctul 2. din linkul de mai jos

[ link extern ]

punctul g. mi se pare innacceptabil : declaratie ca nu mai am un alt permis national, cand eu de fapt am unul si este chiar la ei

oare exista o posibilitate sa mi se predea permisul expirat, daca tot este nul cum declara politia nu vad care este problema .
Daca vi se pare ca cei de la Serviciul comunitar procedeaza gresit eu va sfatuiesc sa faceti o petitie scrisa in care sa explicati situatia dv. si s-o depuneti la registratura cu nr de inregistrare si sa asteptati raspunsul de la ei, trebuie sa va raspunda in max. 30 de zile, ..........Dar sa stitii ca eu una cred ca au dreptate, pentru ca dv. in momentul in care ati obtinut permisul din Franta permisul romanesc l-ati predat , deci practic dv. ati preschimbat permisul romanesc in unul frantuzesc, iar in momentul de fata dv. nu detineti un permis romanesc(pentru ca acesta este expirat, deci practic nu este valabil) deci nu vad cu ce ati gresi daca ati face aceea declaratie la notar....
am o nelamurire, nu stiu daca trebuie aici sa scriu,dar...
in decembrie 2008 am obtinut permisul de conducere si acum doua zile mi s-a furat portofelul cu toate actele, cand am obtinut permisul am facut flotant pe brasov si ar mai fi valabil pana in octombrie 2009 dar nu mai am buletinul prin care sa dovedesc, trebuie sa imi fac flotant din nou pt a putea primi permisul?sau cum procedez? multumesc