avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters99945

Activitate ContSters99945

Răspuns la discuția Inchiderea cartii de munca
Mersi frumos pentru intrebare :)

Am rezolvat azi problema.
Răspuns la discuția Inchiderea cartii de munca
freeelis a scris:

Pentru a nu mai avea probleme cu ITM-ul incercati sa respectati legislatia referitoare la relatiile de munca, sanatatea si securitatea in munca.


:O

Pentru un astfel de raspuns nu trebuie sa fi consultant.
Răspuns la discuția Inchiderea cartii de munca
Multumesc mult =D>
Răspuns la discuția Inchiderea cartii de munca
Da, dar singura solutie e sa inchid indisciplinar cartea de munca ?
Am o firma care am preluat de la asociatul meu in decembrie 2008, dar de fapt nu functioneaza din anul trecut iunie din cauza unori litigii asupra bunurilor.
Pe aceasta firma am o angajata care a fost angajat in martie 2008 si a lucrat efectiv pana in 30 iunie 2008 din, incepand cu aceasta data a lucrat la alta firma cu contract de munca.
Intre timp eu am primit o amenda de la ITM pentru cartea de munca respectiva.
Dar nu puteam sa le inchid fara ea si nici nu puteam sa trimit in concediu fara plata.
Azi angajata s-a inviat si mi-a cerut sa le trimit in somaj :"> Acest lucru precis ca nu le fac, dar intrebarea mea este cum sa fac sa nu mai am alte probleme cu ITM-ul?
Răspuns la discuția Conventie civila
Multumesc foarte mult.

O zi excelenta :)
Buna,

Doresc sa angajezi agenti pe baza de comision si la ITM mi-au zis ca trebuie sa angajezi cu macar 2 ore ceace nu cred pentru ca sunt ziarist, agenti (ex Avon) etc care nu sunt angajati si primesc salarii, comisioane etc.
Mai demult se putea face cu "conventie civila" si precis ca si acum exista ceva asemanator.
Va rog sa ma ajutati. Multumesc!
Răspuns la discuția Taxa de timbru
Mulțumesc mult pentru ajutor :)

Vă doresc tuturori o săptămână excelentă :)
Răspuns la discuția Taxa de timbru
și taxa de taxa de timbru muzical 5% ?

Răspuns la discuția Taxa de timbru
Taxa de timbru și taxa crucea roșie la fel se plătește pănă în data de 15 lunii următoare?