Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchiderea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchiderea cartii de munca

Am o firma care am preluat de la asociatul meu in decembrie 2008, dar de fapt nu functioneaza din anul trecut iunie din cauza unori litigii asupra bunurilor.
Pe aceasta firma am o angajata care a fost angajat in martie 2008 si a lucrat efectiv pana in 30 iunie 2008 din, incepand cu aceasta data a lucrat la alta firma cu contract de munca.
Intre timp eu am primit o amenda de la ITM pentru cartea de munca respectiva.
Dar nu puteam sa le inchid fara ea si nici nu puteam sa trimit in concediu fara plata.
Azi angajata s-a inviat si mi-a cerut sa le trimit in somaj :"> Acest lucru precis ca nu le fac, dar intrebarea mea este cum sa fac sa nu mai am alte probleme cu ITM-ul?
A inviat, insa in aceasta perioada figureaza cu absente nemotivate, nu?
Da, dar singura solutie e sa inchid indisciplinar cartea de munca ?
Nu este singura solutie, bineinteles. Mai sunt doua: concedierea propusa de salariata reinviata, necorespundere profesionala. Asta daca nu este de acord salariata sa plece cu acordul partilor (art. 55 lit b) )
Multumesc mult =D>
Pentru a nu mai avea probleme cu ITM-ul incercati sa respectati legislatia referitoare la relatiile de munca, sanatatea si securitatea in munca.