Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Daca un angajat este incadrat la 2 locuri de munca diferite, unul cu norma intreaga si celalalt cu timp partial unde are si functia de baza, la incetarea contractului de munca la functia de baza, datorita desfiintarii postului, poate beneficia de somaj?
nu

Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi în una dintre urmatoarele situatii:
a) le-au încetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost încadrati în munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza încetarii definitive a activitatii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de munca în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinta, în vigoare;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobândit capacitatea de munca si nu au reusit sa se încadreze în munca;
h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) Abrogat;
j) reintegrarea în munca, dispusa prin hotarâre judecatoreasca definitiva, nu mai este posibila la unitatile la care au fost încadrate în munca anterior, din cauza încetarii definitive a activitatii, sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza conventiei civile.
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate în situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca îndeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de învatamânt, în vârsta de minimum 16 ani, care într-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se încadreze în munca potrivit pregatirii profesionale;
b) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap în vârsta de minimum 16 ani, care nu au reusit sa se încadreze în munca potrivit pregatirii profesionale;
c) sunt persoane care, înainte de efectuarea stagiului militar, nu au fost încadrate în munca si care într-o perioada de 30 de zile de la data lasarii la vatra nu s-au putut încadra în munca.
Poate sa primeasca indemnizatie de somaj doar daca renunta si la celalalt job.
pt. dl. tudorvaleriu

nu stiu daca este in regula avand in vedere Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi în una dintre urmatoarele situatii:
a) le-au încetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;
ar trebui sa fie concediat si de la celalal loc de munca
titiana:
1. Pentru a benficia de indemnizatie de somaj se ia in calcul modul cum a incetat ultimul CIM.
2. De aceea este bine ori sa fie concediat din amandoua, cum ati zis si dvs., ori primul CIM sa inceteze cu o zi inainte de incetarea prin concedierea celuilalt CIM.
Nu am vrut sa va supar si sper ca nu am facut-o , mai ales ca urmaresc toate raspunsurile dvs. si chiar va apreciez, dar in conditiile in care o persoana solicita incetarea contractului de munca la unul dintre angajatori cand se afla in perioada de preaviz la cel de al 2 lea angajator nu i-ar determina oare pe cei de la ANOFM / AJOFM sa-si puna semne de intrebare, mai ales in aceasta perioada in care statul nu stie cum sa faca sa mai adune ceva la buget?