Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC

Fiica mea lucreaza din 14.10.2009 si urmeaza sa nasca in jurul datei de 17.09.2010.
Intrebarea mea este:in cazul in care nu beneficiaza de CIC, si isi da demisia pe motiv de crestere copil, dupa cat timp de la demisie poate solicita somajul? Mentionez ca a lucrat 18 luni la o firma in alta localitate, a avut o intrerupere de 3 luni in munca fiindca s-a mutat in localitatea natala si din 14.10.2009 lucreaza.
va multumesc.
agata61, utilizator
Va beneficia de indemnizatie intrucit conediul postnatal este de minim 42 de zile si se asimileaza stagiului de cotizare, deci are cele 12 luni de stagiu. Cit priveste demisia este un act de vointa unilaterala pe care o poate face si dupa nastere insa ar pierde indemnizatia pentru cersterea copilului
Va multumesc mult pentru raspuns. Sunteti prima persoana care ne zice ca fiica mea are dreptul la CIC. Problema demisiei se punea doar in cazul in care dosarul pentru CIC era respins. Acum o sa asteptam sa vedem ce se va mai intampla pe parcurs. Va multumesc inca odata.
top dan a scris:

Va beneficia de indemnizatie intrucit conediul postnatal este de minim 42 de zile si se asimileaza stagiului de cotizare, deci are cele 12 luni de stagiu. Cit priveste demisia este un act de vointa unilaterala pe care o poate face si dupa nastere insa ar pierde indemnizatia pentru cersterea copilului

concediul postnatal nu intra in calculuiCIC!!!!!#-o

Se iau in calcul ultimele 12 luni INAINTE de nsaterea copilului.

aveti o situatie delicata....depinde cand naste.calculati 12 luni in urma si daca acopera beneficiaza.se accepta o intrerupere de maxim 1/2 din zile lucratoare/luna. cel mai bine intrebati la Primarie, serviciul specializat in acest sens.
agata61 a scris:

Fiica mea lucreaza din 14.10.2009 si urmeaza sa nasca in jurul datei de 17.09.2010.
Intrebarea mea este:are sansa de a beneficia de indemnizatia pentru ingrijire copil? si daca nu, poate sa-si dea demisia de la locul de munca imediat dupa concediul de maternitate?

Cel mai bine e sa asteptati pina cind naste. Atunci oricum va trebui sa obtineti dovada stagiului de cotizare de la casa de pensii si , cu acest stagiu sa mergeti la cei de la directia de prestatii sociale care se ocupa de persoanele in cic si sa vedeti raspunsul lor. Oricum raspunsul oficial il da dir pt prest sociale prin decizia pe care o emit de aprobare sau respingere a cererii de cic.
Daca nu i se aproba cic si doreste sa ramina acasa cu copilul mai bine ar incerca o desfacere a cim cu 55 b - acordul partilor- la demisie nu e sigur ca angajatorul renunta la zilele de preaviz - 15 .