Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa bilant contabil inregistrare in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa bilant contabil inregistrare in contabilitate

Buna ziua, am depus bilantul pentru anul 2009 si am platit taxa la registru comertului de 14 lei, cum poate fi aceasta inregistrata in contabilitate? Se poate prin 446? Multumesc.
Suma platita pentru depunerea bilantului contabil e corect sa fie inregistrata in contul 635 Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate pentru ca reprezinta o taxa ,iar comisionul ITM e corect inregistrat in contul 628 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terti" pentru ca reprezinta c/v unei prestatii.