Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sold credit la 4423 cu minus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sold credit la 4423 cu minus

Am urmatoarea situatie:la finalul lunii decembrie in balanta aveam sold final credit la contul 4423 suma de 102.25 dar in decont suma este rotunjita la 103.Am platit TVA 103,dar cand am inregistrat plata in contabilitate mi-a ramas la balanta sold final credit la 4423 , -0.75 ceea ce era si normal. Mentionez ca depun decontul trimestrial.Cum ar trebui sa procedez sau ce nota contabila ar trebui sa fac sa imi ramana sold 0,ma gandesc la un eventual control sa nu fie probleme.Va multumesc pt.raspuns si-mi cer scuze daca nu am formulat bine intrebarea,sunt cam la inceputurile contabilitatii.
dorinahd a scris:

Am urmatoarea situatie:la finalul lunii decembrie in balanta aveam sold final credit la contul 4423 suma de 102.25 dar in decont suma este rotunjita la 103.Am platit TVA 103,dar cand am inregistrat plata in contabilitate mi-a ramas la balanta sold final credit la 4423 , -0.75 ceea ce era si normal. Mentionez ca depun decontul trimestrial.Cum ar trebui sa procedez sau ce nota contabila ar trebui sa fac sa imi ramana sold 0,ma gandesc la un eventual control sa nu fie probleme.Va multumesc pt.raspuns si-mi cer scuze daca nu am formulat bine intrebarea,sunt cam la inceputurile contabilitatii.

In luna in care faceti inchiderea tva-ului rezultand un tva de recuperat sau de plata efectuati si o nota de regularizare pentru banuti cu 6588/ 7588 dupa caz ca in balanta sa ramana de plata sau de recuperat suma (rotunjita) de la finalul decontului. Daca aveti peste 0.5 regularizati pana la 1, daca aveti sub 0.5 regularizati pana la zero.
Nu cred sa aveti probleme la control este o problema minora.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Normele metodologice de utilizarea a conturilor contabile arata la contul 4423 ca este un cont de pasiv,iar soldul reprezinta tva de plata .
In alta ordine de idei,in decontul de tva trebuie sa aveti suma rotunjita ,ceea ce duce implicit la inregistrarea si in contabilitate a rotunjirii pentru ca aceste doua sume trebuie sa fie identice,nu-i asa?
dorinahd a scris:

[...]
-0.75
[...]

?

(in afara unui mare semn de intrebare nu mai e nimic de spus)