Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

In cazul decesului mamei,cat la suta din avere revine copiilor si cat sotului supravietuitor.
Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la sccesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
Astfel,sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din avere,iar copiii 3/4
luiza2008, utilizator
mama are 1/2, tatal 1/2. Daca mama a decedat cele 1/2 ale ei, se impart intre tata si copii, in parti egale.
Unii pot sa renunte la mostenire in favoarea celorlalti.
ContSters122901, utilizator
Atentie la sfaturile pe care le primiti pe forum, nu intotdeauna provin de la consultanti specializati!

Dupa cum a spus luiza2008, cotele sunt 3/4 pt copii si 1/4 pt sotia supravietuitoare, dar nu din avere, ci din masa succesorala. Aceasta se compune din jumatatea defunctului din bunurile comune din casnicie+toate bunurile proprii, achizitionate inainte de casatorie sau mostenite la randul sau de defunct.