avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

legislatie rutiera

cu categoria c+e se poate conduce si microbuze 17+1[cat d1]?
Cel mai recent răspuns: mihailescu costel , utilizator 21:56, 3 Aprilie 2010
NU! D/1 si ceva vechime de la dobandirea permisului, parca 3 ani!
Dupa cate-mi aduc aminte ca fost director si instructor la o scoala de soferi (acum 10 ani) cu categ C+E, nu puteti conduce microbuze cu 1+17 locuri. Pentru acesta va trebuie categ.D. Cu categ.C+E puteti conduce autovehicule a caror masa maxima autorizata (adica greutatea proprie+incarcatura) depaseste 7500kg( inclusiv C1 cele cu m.t.a. mai mici sau egal de 7500kg) la care se poate adauga o remorca care impreuna cu autovehiculul tragator poate depasi 12.000kg(aici pot fi incluse remorcile, semiremorcile autoturismelor care impreuna sa nu depaseasca 3500kg-categ.B;
remorcile autov. de transport marfa a caror ansamblu nu depasesc 12000 kg-categ.C1; autovehicule de teansport marfa cap tractor+sa ce depasesc impreuna 12.000 kg-categ. C;microbuze pana in 16+1 locuri a caror masa totala maxima autorizata adica m.t.a. impreuna cu remorca nu depaseste 12.000kg-categ.D1;autobuze ce depasesc 16+1locuri si ansamblul autobuz +remorca depaseste 12.000kg-categ.D) Categ.C se refera la autov. de transport marfa iar categ.E se refera la remorcile care pot fi atasate la autoturisme, microbuze,autobuze sau transport care fiecare apartin unei categorii.:hm: :hm:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru masina electrica trebuie permis de conducere? marinescu112233 marinescu112233 pentru masina electrica trebuie permis de conducere sau daca nu atunci ce trebuie sa poti circula (vezi toată discuția)
Autoturism mma 2500 kg+ platforma 2700 kg mma? justskyzzo justskyzzo Buna tuturor, Am cautat pretutindeni dar nu gasesc nimic mai detaliat in privinta remorcarii unei platforme auto.Din start permisul imi va permite lucrul asta ... (vezi toată discuția)
Categoria b si tr ContSters308198 ContSters308198 Salutare! Eu am permisul luat acum 13 ani, atunci am dat pt b si tr. intrebarea mea este> Pot eu sa conduc un vehicul si o remorca cu masa mai mare de ... (vezi toată discuția)