Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

legislatie rutiera

cu categoria c+e se poate conduce si microbuze 17+1[cat d1]?
NU! D/1 si ceva vechime de la dobandirea permisului, parca 3 ani!
Dupa cate-mi aduc aminte ca fost director si instructor la o scoala de soferi (acum 10 ani) cu categ C+E, nu puteti conduce microbuze cu 1+17 locuri. Pentru acesta va trebuie categ.D. Cu categ.C+E puteti conduce autovehicule a caror masa maxima autorizata (adica greutatea proprie+incarcatura) depaseste 7500kg( inclusiv C1 cele cu m.t.a. mai mici sau egal de 7500kg) la care se poate adauga o remorca care impreuna cu autovehiculul tragator poate depasi 12.000kg(aici pot fi incluse remorcile, semiremorcile autoturismelor care impreuna sa nu depaseasca 3500kg-categ.B;
remorcile autov. de transport marfa a caror ansamblu nu depasesc 12000 kg-categ.C1; autovehicule de teansport marfa cap tractor+sa ce depasesc impreuna 12.000 kg-categ. C;microbuze pana in 16+1 locuri a caror masa totala maxima autorizata adica m.t.a. impreuna cu remorca nu depaseste 12.000kg-categ.D1;autobuze ce depasesc 16+1locuri si ansamblul autobuz +remorca depaseste 12.000kg-categ.D) Categ.C se refera la autov. de transport marfa iar categ.E se refera la remorcile care pot fi atasate la autoturisme, microbuze,autobuze sau transport care fiecare apartin unei categorii.:hm: :hm: