Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... incetare contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

incetare contract

Buna ziua,

am o nelamurire: pot solicita incetarea unui contract de p-s avand in vedere ca in cuprinsul lui s-a omis inserarea unor clauze legate de modalitatile de incetare a contractului? In baza a ce? adica, ce as putea trece ca motivatie in dreptul art. daca nu am un art. corespondent in contract.

Am un contract de prestari-servicii cu obiect activitati de service/mentenanta faxuri. Termenul contractual a expirat si s-a prelungit tacit pt. o noua perioada egala cu prima-de 5 ani. Pot solicita denuntarea unilaterala in aceasta a 2-a etapa, deci dupa prelungirea termenului? sau trebuie sa astept obligatoriu pana la ajungerea la termen? Ma intereseaza denuntarea unilaterala, nu rezilierea pe motive ce tin de nerespectarea unor obligatii contractuale, desi, as avea motive si aici.
Multumesc frumos.
babysee, utilizator
Contractul poate inceta anticipat prin acordul partilor. Notificati cealalta parte contractanta despre intentia dvs si solicitati acordul scris al acesteia.

Pentru denuntarea unilaterala a contractului de prestari servicii ar trebui sa trimiteti o notificare motivata.
Legat de acordul scris al celeilalte parti, aceasta este imposibil de realizat intrucat verbal ne-au transmis ca nu vor fi niciodata de acord cu incetarea contractului sub nici o forma. Deci, mai ramane varianta denuntarii unilaterale motivate - dar ca sa o motivez deja trec in cealalta sfera, a rezilierii pt. neexecutarea unei obligatii contractuale. Considerati ca este mai bine sa formulez notificarea pe motive de reziliere sau pe denuntare unilaterala? In situatia data, cand ambele trebuiesc motivate, mai exista vreo diferenta intre cele 2? Multumesc pt. promptitudine.
Buna ziua.
De unde reiese că s-a prelungit tacit pe încă 5 ani ?
Dacă la expirarea duratei iniţiale a contractului,nu aţi renunţat la el, înseamnă că acesta s-a prelungit automat pe perioadă nedeterminată, nu tot pe 5 ani.
După cei 5 ani iniţiali puteţi rezilia oricând contractul .
~ Conținut șters la cerere ~
D-le. Bote Marius, din cuprinsul contractului reiese ca s-a prelungit pe o perioada egala cu perioada initiala, si anume:

"contractul se va prelungi pe inca o perioada de 5 ani daca nici una dintre parti nu-si exprima cu cel putin 30 de zile inainte de ajungerea la termen, optiunea de incetare".

Aici este problema din pacate...
babysee, utilizator