Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare titlu proprietate

Bunici decedati;Mostenitori pe titlul de proprietate:mama si matusa;
Pe baza unei adeverinte de punere in posesie de la primarie,matusa vinde un bucata teren intravilan.
Intre timp,moare si mama si matusa.
Mostenitori din partea mamei:eu si fratele meu.
Mostenitori din partea matusei:sotul dansei,in urma obtinerii unui certificat de mostenitor, in urma unui partaj facut cu fiii la notar(prin declaratie de renuntare)
Am incercat sa ies din indiviziune,dar sotul matusii mi-a inchis procesul
pe motiv ca titlul de proprietate nu e corect facut in sensul ca nu corespunde parcelar nici ca suprafata nici ca vecini chemand primaria in judecata...
Plateste un expert sa faca documentatia cadastrala.
In anii anteriori a incercat sa anuleze titlul se proprietate pri prefectura,dar i s-a raspuns ca:" pt retractarea titlului de proprietate se schimba amplasamentul
tarlalelor,fara a fi sustinut cu proiecte parcelare,iar pentru tarlaua x parcela y(terenul pe care l-a vandut matusa]este intocmita documentatia in vederea inscrierii in carte funciara."
Intrebari:
-avea voie sa vanda si daca nu cum se pedepseste?
-cel care a cumparat putea sa intabuleze acea bucata de teren?
-la documentatia cadastrala care se face acum,se mai ia in calcul si acea parcela vanduta?
-care sunt pasii pentru a iesi din indiviziune si a putea intra in posesia terenului ?
In speranta ca am fost inteleasa multumesc mult pentru colaborare si va doresc mult succes.
matusa nu putea sa vanda acea bucata de teren atata timp cat era in indiviziune cu mama,deoare ce nu se cunostea daca acea parcela,la iesirea din indiviziune cadea in lotul matusii.Putea sa vanda numai daca facea partajul cu mama.sau daca vindeau impreuna.
In cazul in care se constata ca vanzarea este nula ,atunci se desface contractul de vanzare-cumparare retroactiv.
Pentru a devenii nul c-v trebuie demonstrat ca nu se putea vinde,iar cumparatorului i se va restituii suma platita in contract.
Daca c-v devine nul ,terenul nu mai poate fi intabulat.
Daca c-v ramane valabil ,la noua documentatie cadastrala nu se mai ia in calcul parcela vanduta.
Pentru a iesi din indiviziune,unul din coindivizari va cere in instanta iesirea din indiviziune,printr-o cerere catre instanta prin care cheama pe ceilaltii coindivizari pentru partaj.
A fost o perioada cand vanzarea era perfect valabila chiar daca vanzatorul nu avea decat proces verbal de punere in posesie intocmit conform legilor funciare.
Teoretic pe procesul verbal trebuiau sa figureze ambele mostenitoare si sa existe acceptul ambelor la vanzare.
Daca a figurat doar una din ele pe procesul verbal ..
Ce care a cumparat isi poate intabula dreptul.
In titlul emis insa trebuia sa figureze si aceasta suprafata instrainata, care se ia in calcul la partaj. Daca acest teren intra in lotul vanzatorului, vanzarea se consolideaza. Daca terenul va intra in lotul dumneavoastra puteti revendica terenul de la cumparator.