Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat

Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati.
sforza, utilizator
Din datele oferite, rezultă că tatăl dumneavoastră este născut în anul 1952 şi nu beneficiază de eşalonarea vârstei standard prevăzută de art. 41, alin. (2) din Legea nr. 19/200, de Anexa 3 la Legea nr. 19/2000 şi de Anexa nr. 9 la Ordinul 340/2001 al MMSS, îndeplinind condiţiile pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă începând cu anul 2017, dacă se menţine legislaţia actuală!

Pensie anticipată parţială, poate solicita cu 5 ani mai devreme, adică în 2012, cu condiţia să realizeze până la acea dată stagiul complet de cotizare de 35 de ani, de asemenea dacă se menţine legislaţia actuală.

Dacă în alcătuirea stagiului de cotizare al tatălui intră şi perioade lucrate în grupă superioară de muncă, vârsta standard de pensionare se reduce, putând solicita pensia pentru limită de vârstă mai devreme.

O zi bună!
1. Pentru a iesi la pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca doua conditii:
- stagiul complet de cotizare (35 de ani);
- varsta de 60 de ani.
2. Prima conditie este indeplinita, a doua nu.
3. Daca a lucrat in grupe superioare de munca se poate schimba situatia si cu varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
oare in acest moment varsta de pensionare la barbati este 65 ? anexa 3 la lege pana in 2014 nu mai e valabila? daca ne luam dupa anexa 3 abia in 2014 se iese la 65. nu este asa? multumesc anticipat de raspuns.
1. Anexa 3 la Legea 19/2000 este "tradusa" de Anexa 9 la Ordinul 340/2001 pentru a fi pe intelesul nostru, al tuturor.
2. Faceti si dvs. un calcul si vedeti ca abia de la 01.01.2015 vor iesi la pensie barbatii de 65 de ani, adica nascuti in ianuarie 1950.
În acest moment, aprilie 2010, vârta standard prevăzută pentru bărbaţi este de 63 de ani şi 10 luni. Deci bărbaţii care în intervalul aprilie 2010 - iulie 2010, împlinesc 63 ani şi 10 luni şi au realizat un stagiu de cel puţin 12 de ani şi 8 luni, pot solicita pensie pentru limită de vârstă.

Potrivit art. 41, alin. (2), din Legea nr. 19/2000, eşalonarea vârstei de pensionare pentru bărbaţi începe de la 62 de ani.
Dacă veţi urmări evoluţia matematică a acestei eşalonări, aşa cum rezultă şi din Anexa nr. 9 la Ordinul nr. 340/2001 al MMSS, veţi observa că abia din ianuarie 2015, nu se vor mai utiliza anexele.