avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... la 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

la 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat

Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Aprilie 2010
sforza, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 08:39, 9 Aprilie 2010
in perioada: aprilie - iulie 2010, se pot pensiona barbatii care implinesc varsta de 63 ani si 10 luni.
Adica:
2010.Aprilie - 63 ani si 10 luni = 1946 iunie
Un barbat nascut in iunie 1946 se poate pensiona pentru limita de varsta in Mai 2010, conf Anexa 9

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare dellya dellya Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in privinta pensionarii de drept pt tatal meu. Este nascut pe 31.10.1951 si are 40 de ani vechime din care 20 ... (vezi toată discuția)
Pensionare balintpetru balintpetru Buna ziua! Ma numesc Balint Petru si as dori si eu un raspuns cine ma poate ajuta.Am lucrat la mina 24 ani si 10 luni si in aprilie ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mara100 mara100 Buna ziua.In conditiile unui stagiu de cotizare de 31 ani ,fara intreruperi(conditii normale de munca),care este varsta la care se poate solicita pensionare ... (vezi toată discuția)