Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sentintã tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sentintã tichete cadou

Avem o sentinţă definitivă cu obligatia primăriei de a achita fiecarui salariat-personal contractual- tichete cadou pe anul 2009 prevăzute de contractul colectiv de munca la nivel de unitate.
Daca fac cerere de executare silită, care oricum anul acesta este suspendată acestea sunt considerate drepturi salariale si sunt supuse OUG 18/2010?
Modificarea si completarea OUG 71/2009 cu OUG 18/2010
Art. 1
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
(1^1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
(2) In cursul termenelor prevazute la alin. (1) si (1^1) orice procedura de executare silita se suspenda de drept.
Tichetele cadou nu fac parte din categoria drepturilor salariale, ele sunt considerate drepturi sociale.
Puteti sa incercati la un executor.
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Sunt drepturi sociale daca s-ar acorda cu ocazia Pastelui ,a Craciunului ,etc. in beneficiul copiilor minori sau femeilor cu ocazia zilei de 8 martie , pana la valoarea de 150 lei , altfel sunt considerate venituri salariale in natura si se impoziteaza .
Asa cum ati precizat dvs. daca se acorda tuturor salariatilor contractuali inseamna ca se supun OUG nr.18/2010
MIHAI GRIGORE a scris:

Legea privind Codul Fiscal

Art. 55

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile,în întelesul impozitului pe venit:

b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în conformitate cu legislatia în vigoare;

Stimate domn, tichetele de masa nu sunt drepturi salariale! Sunt drepturi sociale intrand in categoria cheltuielilor sociale!B-)