Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociere intre autoritatile administratiei publice ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociere intre autoritatile administratiei publice locale si pj, pf?

Buna ziua,

Autoritatile administratiei publice locale se pot asocia cu persoane fizice sau juridice pentru a constitui o asociatie (care are drept scop un proiect de interes public, de ex dezvoltarea unei zone)? Si in conditiile carei legi? sau daca nu se pot constitui asociatii, atunci ce alta forma juridica ar permite o asemenea cooperare?

Va multumesc anticipat
Buna ziua ! Solutia o reprezinta parteneriatul public-privat reglementata de :
- Ordonanţa Guvernului nr. 16/2002 privind contractele de parteneriat public privat;
- Legea nr. 470/2002 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 16/2002 privind contractele de parteneriat – public – privat;
- Ordonanţa Guvernului nr. 15/2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţa Guvernului nr. 16/2002 privind contractele de parteneriat public privat;
- Hotărârea Guvernului României nr. 621/2002 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a Ordonanţei Guvernului nr. 16/2002 contractele de parteneriat public privat .
Aceasta este o metoda tot mai des intalnita si aplicata in ultima perioada (vezi constructii infrastructura , aeroportul Bacau etc.) iar legislatia se va modifica pentru o usurare a accesului si implementarii proiectelor printr-o unificare cu legea concesiunilor .... dar .. sa vedem .
Este probabil sa va ajute urmatoarele reglementari OG 26/2000, OG 37/2003, L 21/1924 si ar mai fi: www.stiriong.ro
va multumesc. inca o intrebare: deci sub forma de asociatie deloc?
legislatia enuntata anterior este in cea mai mare parte abrogata!
map96 a scris:

..... L 21/1924 ........

Legea a fost abrogata odata cu adoptarea OG nr.26.2000.