Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Modificari consiliu director CAR
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Modificari consiliu director CAR

Buna ziua.Va rog o lamurire in urmatoarea situatie.Un CAR infiintat in anul 1999 in baza legii 21/1924 ,Leg 13/1972,deci cea de dinainte de aprobarea OG 26/2000. Actul de constituire fiind Statutul, ca doar atat era necesar,CAR-ul respectiv are personalitate juridica este inscris in registrul asoc.si fundatiilor.Adunarea generala a numit un nou Consiliului Director si au fost si cateva modificari la unele articole din statut.
Pentru inregistrarea modificarilor aduse la statut credeti ca ar trebui sa actualizez actele de constituire, in sensul ca trebuie pe langa Statut ,Actul aditional la statut si procesul verbal al adunarii generale si un - ACT CONSTITUTIV conf.OG 26/2000? Va multumesc si astept o lamurire.
In speta noastra mentionez ca actul constitutiv al CAR-ului este statutul iar in statut nu sunt prevazute persoane sau membrii fondatori. Ar fi posibil ca instanta sa ne ceara un act constitutiv in conditiile in care asociatia exista din 1999?Va multumesc!
Alis07, utilizator
Un CAR de pensionari este un ONG cu un statut mai aparte, pentru ca la ora actuala este guvernat de OG 26 / 2000 ca lege generala (care din mai 2000 a aborgat Legea 21 / 1924), dar si de dispozitiile speciale ale Legii 540 / 2002, (care din decembrie 2002 a abrogat L:egea nr. 13/1972).

Deci un CAR de pensionari infiintat in 1999 era guvernat la data respectiva de prevederile Legii 21 / 1924 si de cele ale Legii 13 / 1972. Conform principiului lex specialis derogat lex generalis, cu privire la aspectele care nu erau reglementate de Legea 13 / 1972 se aplicau reglementarile din Legea 21 / 1924, si unde nici aceasta nu avea prevederi proprii, se aplicau prevederile Decretului 31 / 1954 privind persoanele fizice si persoanele juridice.

Legea 21 / 1924 prevedea la ART. 33 ca "Actul constitutiv si statutele se vor face in forma autentica." deci impunea sa existe si Act Constitutiv si Statut. Insa Legea 13 / 1972 prin Art. 10. prevedea : "Modul de organizare și funcționare a caselor de ajutor reciproc ale pensionarilor, drepturile și îndatoririle membrilor, condițiile de constituire și de utilizare a fondurilor prevăzute la art. 7 și 8, precum și serviciile ce se pot presta în cadrul acestor case, se stabilesc prin statute, adoptate de adunarea generală a membrilor, pe baza și în limitele statutului cadru aprobat de către Ministerul Muncii, cu consultarea organelor centrale de stat și obștești interesate.". Fiind lege speciala, si care nici macar nu facea trimitere la Legea 21 ./ 1924, se poate interpreta ca intr-adevar sub imperiul legislatiei din 1999 esre posibil ca un CAR sa aiba numai Statute, nu si Act Constitutiv.

INSA:

Art. 3. din Legea 540 / 2002 prevede: "Casele de ajutor reciproc ale pensionarilor constituite până la data intrării în vigoare a prezentei legi în condițiile Legii nr. 13/1972 privind casele de ajutor reciproc ale pensionarilor își păstrează personalitatea juridică legal dobândită. Acestor case de ajutor reciproc ale pensionarilor li se aplică, de la data intrării în vigoare a prezentei legi, regimul juridic prevăzut de aceasta." Iar la Art. 2, Legea 540 / 200o prevede " Înființarea, organizarea și funcționarea caselor de ajutor reciproc ale pensionarilor se realizează în baza prevederilor referitoare la asociații din Ordonanța Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații."

La randul ei, OG 26 / 2000 prevede la, Art. 83 ca: "(1)Asociaţiile şi fundaţiile constituite, până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, în condiţiile Legii nr. 21/1924 pentru persoanele juridice (Asociaţii şi Fundaţii) îşi păstrează personalitatea juridică legal dobândită. Acestor asociaţii şi fundaţii li se aplică, de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe, regimul juridic prevăzut de aceasta."

Prin urmare toate ONG care fusesera constituite in baza Legii 21 / 1924 ar fi trebuit sa isi modifice actele constitutive pentru a le adapta la cerintele OG 26 / 2000. Aceasta nu a prevazut un termen anume, caz in care ar trebui interpretata legea ca prevazand implicit un termen rezonabil. Cum OG 26 ./ 2000 a intrat in vigoare in mai 2000, cand deja isi cam facusera asociatiile adunarea generala ordinara anuala, am putea interpreta ca modificarile ar fi trebuit facute cel tarziu pana in primavara anului 2001, cand oricum trebuiau sa isi faca urmatoarea sedinta de AG. Deci ONG-urile care nu si-a actualizat actele constitutive conform OG 26 / 2000 in opinia mea cel tarziu de prin mai 2001 incoace a functionat in ilegalitate,

In Cazul CAR de pensionari, din moment ce aveau la baza o lege speciala Legea 13/1972 si un model de statut aprobat prin ordin ministerial, si Legea 13 / 1972 nu trimitea expres la Legea 21 / 1924, am putea interpreta ca nici dupa intrarea in vigoare a OG 26 / 2000, aceasta nu s-a aplicat acelor CAR-uri, care au ramas guvernate de Legea 13 / 1972 si Decretul 31 / 1954, Asta pana in decembrie 2002, cand Legea 13 / 1972 a fost inlocuita de Legea 540 / 2002, care trimite expres la OG 26 / 2000. Prin urmare in cazul CAR de pensionari, cel tarziu din primavara anului 2003 sunt guvernate de prevederile OG 26 / 2000 si deci ar fi trebuit sa isi modifice statutele si sa adopte si Act Contitutiv, ca sa aiba actele constitutive in concordanta cu cerintele OG 26 / 2000. Daca nu au facut asta pana acum, apreciez ca acel CAR de pensionari a functionat ilegal in ultimii 15 ani, insa aceasta ilegalitate se poate acoperi daca isi face cum modificarile necesare adoptand un Statut si un Act Constitutiv concordante cu cerintele OG 26 / 2000 si Legii 540 / 2002. A se vedea ca si minim continut pentru acestea prevederile art. 6 alin.2 si 3 din OG 26 / 2000.

Prin urmare raspunsul la intrebare este pozitiv - AG trebuie sa adopte un Act Constitutiv si o forma actualizata de Statut, concordante cu cerintele OG 26 / 2000 si Legii 540 / 2002, si un extras de proces-verbal de sedinta AG, in forma atestata avocatial, sa le depuna la Judecatorie ca anexe la cererea de incuviintare modificare acte constitutive conform modelului din anexele la Ordinul MJ 954 / 2000, plus dovada plata taxa timbru de 100 lei si certificate de cazier fiscal pentru noii menbri CD daca nu au fost anterior depuse la instanta (de exemplu daca au mai fost membri in CD....).....
Va multumesc tare mult.As mai avea o intrebare.Statutul(considerat act constitutiv ) in baza caruia ne-am infiintat si am capatat personalitate juridica a fost actualizat conf.OG26/2000.
Din 4 in 4 ani odata cu adunarile generale de alegeri s-au depus la instanta modificarile la statut si nu s-a cerut un ACT CONSTITUTIV. Poate fi considerata o eroare a cuiva?Sa inteleg ca din 4 in 4 ani odata cu alegerile noului Consiliu Director se face cate un act de constituire de fiecare data unde sunt inregistrati noii consilieri?Consilierii alesi acum si trecuti in actul constitutiv pot fi considerati ca fondatori ai unui CAR care functioneaza de peste 65 de ani?
Alis07, utilizator
Ar fi trebuit judecatoria sa va ceara si Act Constitutiv. IN ce document erau inscrisi pana acum nominal membrii consililui director? Ar trebui sa fie in Actul Constitutiv. Actul constitutiv in ciuda denumirii sale e de fapt un document dinamic, la fel ca statutul, modificandu-se in timp dupa necesitati, ex. ref. la denumire, sediu, scop, componenta organe de conducere si control si la lista membri. Legea nu prevede expres ce lista de membri trebuie sa fie parte integranta din Actul Constitutiv - cea a fondatorilor, cea actuala, sau ambele. Bunele practici recomanda sa ai in Actul Constitutiv doua liste - una a fondatorilor, si una cu membrii actuali (care pot fi complet diferiti) dar asta numai asa, daca vrei sa se vada cine au fost fondatorii... Poti sa actualizezi complet lista incat in forma actualizata de Act Constitutiv sa se vada numai membrii actuali, nu si fondatorii ( daca nu mai sunt la ora actuala membri..... probabil nu, la ce vechime are organizatia....)
Multumim de raspuns dar totusi.....membrii fondatori sunt toate persoanele care au participat la prima adunare generala de la infiintare...acum avem aproxim.10.000 de membrii.Ar trebui trecuti toti in actul constitutiv? Prima fraza din statutul nostru este. carp.........este o asociatie constituita prin asocierea voluntara a pensionarilor.......iar in continuare la capitolul I al statutului are stuctura actului constitutiv adica informatii referitoare la patrimoniu,scop,durata,sediul,statutul juridic,iar in continuare la alte capitole sunt reglementari privind activitatea CAR-ului.
Membrii alesi in Consiliul Director erau trecuti nominal in procesul verbal al adunarii generale autentificat si inregistrat la judecatorie,in registrul asoc.si fundatiilor.