Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Modificari consiliu director CAR
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Modificari consiliu director CAR

Buna ziua.Va rog o lamurire in urmatoarea situatie.Un CAR infiintat in anul 1999 in baza legii 21/1924 ,Leg 13/1972,deci cea de dinainte de aprobarea OG 26/2000. Actul de constituire fiind Statutul, ca doar atat era necesar,CAR-ul respectiv are personalitate juridica este inscris in registrul asoc.si fundatiilor.Adunarea generala a numit un nou Consiliului Director si au fost si cateva modificari la unele articole din statut.
Pentru inregistrarea modificarilor aduse la statut credeti ca ar trebui sa actualizez actele de constituire, in sensul ca trebuie pe langa Statut ,Actul aditional la statut si procesul verbal al adunarii generale si un - ACT CONSTITUTIV conf.OG 26/2000? Va multumesc si astept o lamurire.
Actuala legislatie romana pentru ONG-uri este fie idioata, fie facuta cu rea intentie, in tot cazul face dificila sau chiar imposibila existenta de asociatii cu numar mare sau foarte mare de membri, prin prevederea cretina din lege ca lista membrilor trebuie sa fie parte integranta din statut si din actul constitutiv. Unele instante accepta ca lege e cretina si nu trebuie interpretatra listeral si accepta sa depui anexa cu lista membrilor doar in format electronic sau chiar deloc, alte instante insa zic ca daca asa a dorit legiuitorul.... Practic au pus pentru asociatii o regula analoga celei existente la SRL (unde numarul maxim de asociati e unul limitat prin lege si nu prea exista turnover - intrarea sau iersirea unui asociat din societate e o exceptie), in loc sa puna regula de la SA-uri, unde nu depune firma la Registrul COmerului lista de actionari (de multe ori nici nu are cum, ca nu stie nici ea - vezi cazul celor listate la bursa sau cu actiuni la purtator...). Incercati fara lista actuala a membrilor sau, in cel mai rau caz, cu una pe DVD....