Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce pot sa mai fac cu cei de la asociatia de locatari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce pot sa mai fac cu cei de la asociatia de locatari?

De 3 ani de zile ma chinui cu cei care conduc o asociatie de locatari.
Prima problema: sunt singurul apartament, pe o scara de 27 de apartamente, care am centrala termica. Ca am avut multe probleme la primirea aprobarii de la presedinte, nu va mai spun - şantaj şi multe alte mizerii.
A doua problema este cota de caldura pentru partile comune care este aplicata arbitrar, astfel incat sa platesc eu o parte mai mare din factura de incalzire. Cum? Eu platesc o parte mai mare din cheltuielile pentru partile comune ca celelalte apartamente - În fiecare lună, suprafaţa la care se raporteaza cota de caldura se schimba, bineinteles dezavantajandu-ma pe mine.
Am incercat la primaria Sectorului 5. Nici o rezolvare.
La politie la fel. Nu stiu cum sa mai actionez.
Problema este ca nu primesc nici un raspuns de la asociatia de locatari, ca nu vor sa devina asociatie de proprietari, ba, mai mult, nici banii pe care eu îi platesc, adica chitantele nu se mai regasesc in lista de intretinere.
Daca se poate, dati-mi un sfat, o cale de rezolvare ceva...
Va multumesc
cea mai buna solutie sa afli de la un specialist cum se fac aceste calcule la energia termica de la firma care va furnizeaza serviciul, si daca ai dreptate tu sa ceri in instanta sa ti se recunoasca acel calcul pentru plata.