Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinatate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinatate

Casa in care locuiesc are calcanul comun cu al vecinului; tot pe acelasi aliniament (pe terenul meu) am construit o magazie care se este la cca 15..20 cm distanta fata de peretele din spate al vecinului, dar fara a intra in contact cu zidul. Problema a aparut odata cu intentia vecinului de a renova peretele mai sus mentionat - el imi solicita (pe langa accesul pe proprietatea mea - pe ca l-am acordat) si inlaturarea magaziei pentru a avea acces la perete. Exista vreo prevedere legala in acest sens?
Dupa parerea mea "deschidere" ar insemna mai degraba a construi, a face o fereastra...., nu in sensul ca ar avea balamale spre a se deschide.
Daca aveti 1 m si geamul este sablat, mat, nu aveti nici o problema..., adica sa nu se vada prin el. Va incadrati in art 616 C.civ.