Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru cresterea copilului

buna ziua ,apelez la specialistii dvs deoarece am o nelamurire in legatura cu concediul de crestere a copilului.Intentionez sa fac un bebe si nu stiu daca ma incadrez in conditiile de acordare a indemnizatiei respective.In prezent am doua contracte part-time de 300+300 adica 600 lei amandoua ,deci indeplinesc stagiul de cotizare lunar pentru ca am cumulat din cele doua contracte minimul pe economie .Deasemeni sunt studenta la spiru haret ,in primul an ,este a 2-a facultate .Contractele respective nu le voi putea inchide ,intrebarea mea este daca pot sa beneficiez de concediul respectiv fara sa inchid contractele sau daca este nevoie sa imi mai fac unul full-time sai sa-l inchid doar pe acela si sa iau de la job-ul respectiv indemnizatia...deci eu nu stiu care este varianta cea mai buna ,va rog sa ma ajutati ..#-o
Pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului conditia este ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu are legatura cu stagiul de cotizare sau salariul minim pe economie.
Va redau din OUG 148/2005 sa vedeti ce de posibilitati aveti:

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) si-au insotit sotul/sotia trimis/trimisa in misiune permanenta in strainatate;
b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
f) au realizat in sistemul public de pensii, anterior datei intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioade de stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala;
g) au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta de 3 ani in cazul copilului cu handicap;
h) au beneficiat de pensii de invaliditate;
i) au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
j) au lucrat cu contract individual de munca in strainatate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale incheiate de Romania cu alte state;
k) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
l) se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenta sau de diploma, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, potrivit legii.
m) urmează cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar şi universitar, organizat potrivit legii, frecventate fără întrerupere. Sunt exceptate de la această obligaţie persoanele care au întrerupt cursurile din motive medicale.

(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se intelege: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, asa cum sunt definite de aceasta lege.
tot nu m-ati lamurit daca este necesar sa inchid cele doua contracte sau daca beneficiez de aceasta indemnizatie pt ca sunt studenta si cele 2 contracte pot sa mearga in continuare..Doresc sa ma asigur de pe acum ,ca sa nu am surprize mai tarziu.Asa cum am spus pot sa imi fac un alt contract la o alta firma cu norma intreaga si cand va fi cazul sa intru de la acel job in concediu. intrebarea este daca pot pastra cele doua contracte si sa fiu in concediu fie de la jobul full-time fie de la facultate...
1. Pana la data nasterii faceti cum vreti, important este sa aveti venituri profesionale supuse impozitarii, indiferent de cuantumul lor si de la cati angajatori le primiti.
2. Din momentul in care beneficiati de indemnizatia de CCC pana la 2 ani, nu mai aveti voie sa aveti astfel de venituri profesionale, asa cum spune OUG 148/2005:
Art.12 (2) Plata indemnizaţiei prevăzute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspendă începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
cos27 a scris:

tot nu m-ati lamurit daca este necesar sa inchid cele doua contracte sau daca beneficiez de aceasta indemnizatie pt ca sunt studenta si cele 2 contracte pot sa mearga in continuare..Doresc sa ma asigur de pe acum ,ca sa nu am surprize mai tarziu.Asa cum am spus pot sa imi fac un alt contract la o alta firma cu norma intreaga si cand va fi cazul sa intru de la acel job in concediu. intrebarea este daca pot pastra cele doua contracte si sa fiu in concediu fie de la jobul full-time fie de la facultate...

Nu se poate sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit in timpul CIC ... c.i.m. vor fi suspendate pe perioada CIC, iar la terminarea acestuia va veti relua activitatea.