Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

permis

in vara anului 2008 sotul meu a fost prins la volan beat si i sa intocmit dosar penal.la o luna a fost prins iar beat si fara permis conducind si i sa intocmit al doilea dosar.in aceasta luna am obtinut pt primul dosar ordonanta de la procuror cu neiceperea u p.dar nu i sa eliberat permisul pt ca mai are un dosar .ce putem face?se mai poate emite o a doua ordonanta?mai isi poate recupera permisul vreodata?
~ Conținut șters la cerere ~
dar se mai poate obtine o a doua ordonanta de scoatere de sub urmarire penala?in cel de al doilea dosar?
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua !
Daca fapta din cel de- al doilea dosar intruneste elementele constitutive ale infractiunii, bineinteles ca faza de urmarire penala a cauzei se incheie cu o ordonanta sau un rechizitoriu.
Cu stima !
nu stiu ce valoare avea alcoolemia stiu ca dosarul se afla tot la pachetul giurgiu e posibil sa nu mai scape fara dosar penal? daca i se da o amenda penala mai poate redobindi permisul sau e obligat sa de din nou examen?
:((