Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prins cu permis suspendat la 2 sapt dupa prima ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prins cu permis suspendat la 2 sapt dupa prima infractiune

am fost prins baut la volan cu 0,50 in aerul expirat si mi s-a suspendat permisul.La
2 saptamani am fost oprit in trafic in alta localitate si mi s-a luat dovada data de politie fara drept de circulatie(deci o a doua infractiune).prima infractiune s-a definitivat.Aceasta este hartia care am primit-o din localitatea respectiva cand m-au prins mergand cu dovada :In conformitate cu prevederile art.111.alin.1.lit.b din O.U.G.1952002 republicata,privind circulatia pe drumurile publice,dovada se afla retinuta la serviciul rutier..........,pana la solutionarea dosarului penal.LA CE MA ASTEPT???
A conduce cu permisu susprndat , echivaleaza cu conducerea fara a detine permis .
Este vortba de doua infractiuni. Prima pt conducere in stare de ebrietate pt ca la o alcoolemie dede 0,5 la mie la proba etilotest in mod sigur la proba biologica rezultatul va iesi peste 0,8 la mie si a doua infractiune este conducere fara permis. Ambele infractiuni pot fi sanctionate cu pedeapsa cu inchisoare, cu executarea pedepsei in regim privativ de libertate.