Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... pot promova in functia publica?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

pot promova in functia publica?

spuneti-mi eu sunt functionar public, inspector . Am terminat stiintele ec. Lucrez in achizitii p. Spuneti.mi acum am ridicat si diploma de master in adm publica tot stiinte ec. As putea sa promovez sa dau examen, sau ce drepturi as putea sa am, cu ce ma ajuta diploma asta.
Fiind inspector, inseamna ca sunteti deja incadrat pe o funtie publica clasa I (adica, pentru care se cer studii superioare). Dat fiind acest fapt, absolvirea masterului nu va da nici un fel de drepturi suplimentare (nici sporuri, nici vreun alt statut). Pana la intrarea in vigoare a legii 330, doar absolvirea studiilor doctorale dadeau dreptul la un spor de 15% din salariul de baza (din ianuarie, nu se mai plateste nici acest spor#-o). Asa ca...in afara de mandria personala si satisfactia unei diplome de master in CV, dpdv salarial sau al functiei publice, nu se schimba nimic.
multumesc de raspuns. Pacat ca investim atatia bani si nu suntem rasplatiti deloc.Cica promovam educatia=D>
1. nimeni nu v-a obligat sa faceti acel master
2. poate ca acel master, va adus un bagaj de cunostinte suplimentare, pe care, sunt sigur ca le veti putea etala in sectorul privat, la o adica.
3. masterul va poate folosi si in ideea participarii la un examen de recrutare/promovare pentru o functie publica de conducere. :)