avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Multe probleme...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Multe probleme...

Buna ziua. Ma numesc Adrian, am 20 de ani si va cer ajutorul.
Acum 2 ani un "bun" prieten mi-a cerut ajutorul (am scris "bun" pentru ca s-a dovedit a fi contrariul). Mi-a spus sa il ajut cu o firma, sa o treaca 3 luni pe numele meu pana face el 18 ani apoi o va lua inapoi si poate vom deschide o afacere impreuna. Nici pana in ziua de astazi nu m-a contactat. Anul trecut in noiembrie am fost la administratia fiscala la care apartine firma si am vazut ca ii lipsesc o groaza de declaratii. Am facut tot posibilul si le-am depus. Acum vreau sa vad daca firma are datorii catre stat sau banci. Ma gandesc cu groaza daca are datorii ce se va intampla.
Ce pot face in situatia aceasta ? Chiar daca firma nu are datorii eu am fost inselat. Daca firma are datorii tot inselat raman, dar este mai grav pentru mine.
Ce ii pot face ? Imi este frica sa il dau in judecata sau ce s-ar mai putea face pentru ca totul este impotriva mea.
Daca nu mai depun declaratiile nici la administratia fiscala, nici la registrul comertului ce se poate intampla ?
Vreau sa scap de ea, chiar daca are datorii, chiar daca nu are datorii.
Va rog mult ajutati-ma. Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: adriancaly , utilizator 00:14, 16 Aprilie 2010
nimic din ce spuneti nu are sens.
in primul rand firma trebuie sa aiba un obiect de activitate.
in al doilea rand trebuie sa fi fost niste incasari,contabil,angajati,carti de muna,impozit,eventual t.v.a.,poate si un credit pe firma ?
nu stiu ce sa zic dar nu este o situatie prea buna.
mergeti la un contabil care sa se priceapa si faceti tot posibilul sa inchideti firma ca s-ar putea sa aveti de suferit pe viitor,
succes
obiectul de activitate al firmei este activitati de consultanta in management.
nu are angajati, nu are activitate (dar nu am depus nimic pentru asta)
in fisa sintetica nu aveam nimic de plata.
ce s-ar putea intampla daca nu mai depun nimic ?
Daca firma nu are datorii nu ar fi nicio problema.
Pana una, alta poate ca ar trebui sa suspendati activitatea daca nu o desfiintati cat se poate de rapid.

avocat Claudiu Lascoschi
acum incerc sa scot cazierul judiciar al firmei sa vad daca are datorii, daca nu are o voi vinde cuiva, dar daca are ... ce pot face ?
Daca nu are datorii si o vindeti este O.K.
Sa nu se fi savarsit infractiuni cu ajutorul firmei si sa nu stiti.
Daca nu ati fost la politie chemat pana acum nu par sa existe probleme.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Fals in acte la banci saria saria Buna , as dori sa stiu la se s-ar putea astepta un prieten care a facut fals in acte la solicitarea unui credit, care l-a si primit si acum este cautat de ... (vezi toată discuția)
Taxa forfetara pentru o fima care nu a desfasurat activitate Gabriela Budeanu Gabriela Budeanu Va rog sa ma ajutati cu informatii despre aceasta taxa. Pana acum n-am reusit sa aflu daca taxa forfetara se depune si pentru firmele care nu au avut deloc ... (vezi toată discuția)
Dosar penal...cazier? annie3cool4u annie3cool4u Acum ceva timp am desavarsit o infractiune de care nu sunt deloc mandra,mai exact am vrut sa fur un obect de imbracaminte si am fost pirnsa.Agentii de la ... (vezi toată discuția)