Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale URGENT !!!! 880 obligatoriu ?!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

URGENT !!!! 880 obligatoriu ?!

#-o
Va rog sa-mi spuneti daca sunt un SRL sunt obligata sa maresc salariile angajatilor cu studii superioare la 880? Nu e vorba doar de contractul colectiv de munca? Din cate stiu eu sal min pe ec se stabileste prin HG si e de 390 pt contr individ. de munca. la 2 angajati cu studii sup. ar trebui sa platesc 988 RON numai impozite(CAS etc. ) . Multumesc
1. Da, dar numai daca postul necesita studii superioare. (nu si daca aveti o persoana cu studii superioare angajata ca ...sofer, de exemplu). 2. Slariul minim nu mai este 390 ci 440.
Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este de 440 lei, adică 2,59 lei/oră, începând cu 1 ianuarie 2007.
Coeficienţii de salarizare prevazuti de CCMN se aplică la salariul minim negociat pe unitate. La salarizarea personalului încadrat se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.