Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Credit fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Credit fiscal

Am facturat unei societati de Japonia drepturi de autor si ei ne-au retinut un impozit de 10%. Cum inregistrez impozitul retinut? Este cheltuiala deductibila sau nu? In Declaratia 101 inregistrez suma respectiva la Credit fiscal?
Daca in anul 2009 am inregistrat impozitul minim si l-am achitat pot sa reportez creditul fiscal in anul urmator sau sunt bani pierduti?
Va multumesc.
inregistrarea va fi de genul: 635 /6581 = 4111 cu impozitul retinut. cheltuiala consider ca este nedeductibila - vezi art 21 alin 4 lit a "...precum si impozitele pe profi sau venit platite in strainatate".In D101 - suma se trece la rd.41.2 daca exista documente justificative pt efectuarea platii la autoritatile fiscale din japonia - document de la firma japoneza ca a virat impozitul. daca ati datorat si platit minimul - cred ca banii sunt pierduti. nu stiu sa se reporteze creditul fiscal -vedeti art 31 cod fiscal - nu scrie nimic de vreo reportare
Va multumesc pentru raspuns.
O seara placuta.
am nevoie de ajutorul vostru pentru acordarea creditului fiscal in declaratia 101

1- calculam profitul impozabil al sediului permanent din taxa X dupa legea romana
2 - calculam profitul impozabil pentru activitatea din RO

3.Impozit pe profit pentru intreaga activitate =( 1+2)*16% = y
4.Credit fiscal extern : 1*16% = z
5.Impozit pe profit datorat = y -z

m-am ghidat dupa metoda de calcul de mai sus si am urmatoarele date:

1.prof.impoz.sediu perm.tara x = 156.562 lei, impoz. 23.484 lei
2.prof.impoz.activ.romania = -107.895 lei, 0
3.( 1+2)*16% = y 156.562+(-107.895) * 16% = 7.787 lei
4.credit fiscal extern 156.562 * 16% = 25.050 lei
5.impozit pe profit datorat 7.787 - 25.050 = - 17.263

este bun acest calcul
daca pe societatea din romania am pierdere mai acord credit fiscal?
nu este dispus nimeni sa ma ajute in speta postata mai sus?