Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... curtea europeana a drepturilor omului
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

curtea europeana a drepturilor omului

am un dosar la curte eur a drept omului ,trimis acum 2 ani.Am primit corespondenta de la ei,atunci, am nr de dosar si doresc sa stiu daca este vreo varianta de a afla in ce stadiu este?
avind nr. de dosar va puteti adresa cu o cerere Curtii pe adresa publicata pe site sau pe fax.
Ţinând cont de supraîncărcarea actuală, prima examinare a cererii de către Curte poate avea loc după un an. Unele cereri pot fi calificate ca fiind urgente şi examinate într-un mod prioritar, mai ales dacă este pus în cauză un pericol care ameninţă integritatea fizică a reclamantului.
Printr-o scrisoare adresată la Curte la adresa de mai jos, puteti solicita Curtii sa va comunice care este stadiul dosarului dvs:
Monsieur le Greffier de la
Cour européenne des Droits de l’Homme
Conseil de l’Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
De preferat este sa trimiteti cererea de informare prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Daca se intampla ceva sub aspect procedural ati fi fost insa anuntat.
Depinde si de complexitatea plangerii formulata de dvs.

avocat Claudiu Lascoschi