avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... curtea europeana a drepturilor omului
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

curtea europeana a drepturilor omului

am un dosar la curte eur a drept omului ,trimis acum 2 ani.Am primit corespondenta de la ei,atunci, am nr de dosar si doresc sa stiu daca este vreo varianta de a afla in ce stadiu este?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:42, 17 Aprilie 2010
avind nr. de dosar va puteti adresa cu o cerere Curtii pe adresa publicata pe site sau pe fax.
Ţinând cont de supraîncărcarea actuală, prima examinare a cererii de către Curte poate avea loc după un an. Unele cereri pot fi calificate ca fiind urgente şi examinate într-un mod prioritar, mai ales dacă este pus în cauză un pericol care ameninţă integritatea fizică a reclamantului.
Printr-o scrisoare adresată la Curte la adresa de mai jos, puteti solicita Curtii sa va comunice care este stadiul dosarului dvs:
Monsieur le Greffier de la
Cour européenne des Droits de l’Homme
Conseil de l’Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
De preferat este sa trimiteti cererea de informare prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Daca se intampla ceva sub aspect procedural ati fi fost insa anuntat.
Depinde si de complexitatea plangerii formulata de dvs.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedo Ladybug24 Ladybug24 care este adresa de e-mail a CEDO? (vezi toată discuția)
Informatii cedo lorant1970 lorant1970 Buna ziua Doresc sa aflu daca exista vreo varianta rapida de informare la cedo, referitor un dosar depus acum 5 ani Ma gandesc in primul rand la un mediu ... (vezi toată discuția)
Cedo - asteptare deciziei piemu piemu avind in vedere ca, plingerea pe care am facut-o la CEDO (prin avocatul meu) se afla de foarte multa vreme pe rol ,( respectiv din mai 2008) iar in luna iulie ... (vezi toată discuția)