Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reglementare admitere liceu gemeni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reglementare admitere liceu gemeni

As dori sa stiu care este baza legala ca atunci cand avem de-a face cu doi gemeni care dau admitere intr-o institutie de invatamant si doar unul dintre ei ia nota de admis si celalat va intra la acea institutie chiar daca nu a luat examenul in virtutea faptului ca este geaman iar locurile vor fi suplimentate.
Nu exista baza legala. Daca nu a luat nici nota de trecere acest lucru poate fi..............ilegal...........etc
in cazul in care unul din frati e declarat admis, celalalt respins, nu suplimenteaza nimeni locurile pt a intra si fratele respins, doar ca are frate ce va invata acolo

av.corduneanu.daniel a scris:

Nu exista baza legala. Daca nu a luat nici nota de trecere acest lucru poate fi..............ilegal...........etc

Eu am intrebat daca stie cineva care este baza legala. Nu daca este posibil asa ceva. Pentru ca va spun eu ca ASA ESTE. Este o lege a gemenilor care oblica scolile ca, in cauzul in care unul din gemeni ia examenul iar celalalt nu, sa il primeasca si pe celalalt suplimentand locurile. La fel si atunci cand sunt repartizati la licee diferite electronic.
Rog doar pe cei avizati sa isi dea cu parerea. Vreau sa stiu unde este reglementat pentu ca stiu sigur ca asa este.
gi-jane a scris:

in cazul in care unul din frati e declarat admis, celalalt respins, nu suplimenteaza nimeni locurile pt a intra si fratele respins, doar ca are frate ce va invata acolo

Eu am intrebat daca stie cineva care este baza legala. Nu daca este posibil asa ceva. Pentru ca va spun eu ca ASA ESTE. Este o lege a gemenilor care oblica scolile ca, in cauzul in care unul din gemeni ia examenul iar celalalt nu, sa il primeasca si pe celalalt suplimentand locurile. La fel si atunci cand sunt repartizati la licee diferite electronic.
Rog doar pe cei avizati sa isi dea cu parerea. Vreau sa stiu unde este reglementat pentu ca stiu sigur ca asa este.
gi-jane a scris:

in cazul in care unul din frati e declarat admis, celalalt respins, nu suplimenteaza nimeni locurile pt a intra si fratele respins, doar ca are frate ce va invata acolo

[ link extern ]

Intrati aici sa vedeti