Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii militare de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii militare de urmas

daca tatal meu a fost maistru militar si a iesit la pensie pe caz de boala ( boala cauzata de mediul de munca de la servici) cand are mama mea dreptul la pensie de urmas si ce acte trebuie depuse? (tatal meu a murit in anul 1999)
VA MULTUMESC
Buna ziua !
In conformitate cu prevederile Legii 64/2001 republicata si actualizata, art.39, "sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei de 55 de ani, daca a avut cel putin 15 ani de casatorie cu persoana decedata si nu realizeaza venituri lunare provenite dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici decat jumatate din salariul mediu brut pe economie. In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6% pentru fiecare an de casatorie in minus."
In art. 40 din lege se specifica astfel : " Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe timpul cat este invalid de gradul I sau II, daca a avut cel putin un an de casatorie cu persoana decedata.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs in timpul activitatii, ca urmare a unui accident in timpul si din cauza serviciului, a unui accident asimilat acestuia conform legii, a unei boli contractate in timpul si din cauza indeplinirii serviciului militar, asimilata unei boli profesionale, sau a tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare provenite dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici decat un sfert din salariul mediu brut pe economie."
Acestea sunt conditiile in care mama dumneavoastra poate beneficia de pensie de urmas.
Pentru aceasta trebuie sa se adreseze Casei de Pensii a Armatei, prezentand toate actele justificative.
Cu stima !