Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general termen bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

termen bilant

S-a modificat termenul de depunere a bilantului pt.2009?
Nu este de 150 zile de la incheierea ex.fin.(pt.un SRL).?
Am auzit niste zvonuri cum ca s-ar fi modificat.:(
Buna,
Noile normele pentru aprobarea Sistemului de raportare anuala la 31 decembrie 2009, care astfel reglementeaza continutul de informatii cuprinse in raportarea contabila anuala, au fost publicate in Monitorul Oficial.

Aceste Reglementari au fost aprobate prin Ordinul MFP nr. 864/2010, astfel incat a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 229 din 12 aprilie 2010.
Pentru cele care folosesc exercitiul financiar = anul calendaristic .

"3.1. Depunerea la unitatile teritoriale ale Ministerului
Finantelor Publice a raportarilor anuale la 31 decembrie 2009,
întocmite de entitatile prevazute la art. 2 alin. (1) din ordin se
efectueaza în termen de 150 de zile calendaristice de la
încheierea anului calendaristic 2009."

da asa este..cititi:

societăţile comerciale – 150 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 31.05.2009 – impus de Legea Contabilităţii nr. 82/1991)
- societăţile cooperatiste, alte persoane juridice care, în baza legilor speciale de organizare, funcţionează pe principiile societăţilor comerciale – – 120 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 30.04.2009)
- asociaţiile fără scop patrimonial fundaţiile sau alte organizaţii de acest fel, partidele politice, patronatele, organizaţiile sindicale, cultele religioase, precum şi altele asemenea înfiinţate în baza unor legi speciale întocmesc situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar 2009 în conformitate cu Reglementările contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial, aprobate prin Ordinul ministrului Economiei şi Finanţelor nr. 1.969/2007 – 120 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 30.04.2009)
- societăţile înfiinţate in anul 2009, dar care nu au avut activitate, trebuie sa depuna o declaraţie in acest sens in termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pe suport electronic şi listata (cu semnăturile corespunzătoare).
N-am inteles, adica trebuie depus bilantul si la Finante???
Din cate stiam incepand de anul acesta se depun numai la ONRC.
Luminati-ma, va rog.:help:
SC-urile pana la 31.05.2010 treb sa depuna bilant doar la registru comertului
Entitatile care au termen de depunerea bilantului de 150 zile de la incheierea exercitiului economico-financiar depun bilantul la Registrul Comertului .
Entitatile care au termen de depunere 120 zile depun bilantul la Administratiile Financiare .