avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... radiere srl
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

radiere srl

cum se face radierea unei firme care nu a avut activitate niciodata?
firma a fost înfiintată în anul 2005
au fost depuse declaratii ca nu a avut activitate
anaf a declarat-o inactivă din mai 2009
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 18:11, 18 Aprilie 2010
Intocmiti o Hotarare a Adunarii Generale a Asociatilor (A.G.A.)...(aveti exemplu la documente utile in dreapta ecranului ).
Intocmiti un bilant de lichidare (tot la doc utile aveti explicatii)...Pasivul sa fie 0.
Pasii ii veti afla de la Oficiul Registrului Comertului (O.R.C.), pe masura ce completati formularele pe care dumnealor vi le pun la dispozitie.
Spor
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
ContSters109653, utilizator
Buna seara.
Iniţial cereti dizolvarea şi lichidarea firmei şi numai după aceea radierea ei,ordinea aceasta este. Găsiţi toate formularele la ORC -ul din judeţul dvs. O să vă trebuiască şi adeverinţă de la fisc precum că nu aveţi datorii la bugetul de stat.
multumesc
firma are asociat unic
nu ar fi mai usor sa suspend activitatea pentru a nu plăti impozitul forfetar
de fapt asta ma intereseaza
după 3 ani de la suspendare nu se radiază din oficiu?
cum trebuie sa procedez in situatia când nu sunt în tară
pentru aceste formalităţi
Vi se dizolvă firma,doar dacă nu depuneţi bilanţul timp de 3 ani la ORC, suspendarea firmei pe 3 ani nu duce la dizolvarea automată.
Faceţi cum doriţi dvs.
Dacă nu puteţi veni totuşi în ţară câteva zile pentru a semna documentele personal la ORC, puteţi mandata pe cineva pentru forrmalităţile acestea .
Ultima modificare: Vineri, 16 Aprilie 2010
Marius Bote, Practician in insolventa
nu am depus nici un bilant contabil niciodata la orc
şi totusi firma nu a fost dizolvata
chiar daca nu a avut deloc activitate şi nici datorii
cu fiscul
fiind scutita de depunere de declaratii

Alte discuții în legătură

Societate comerciala activa sau inchisa? sbgkd sbgkd Buna... Detin o societate comerciala din 1995,in anul 1998 a-m depus o cerere la finante ptr. inchidere temporara,ulterior a aparut problema cu marirea ... (vezi toată discuția)
Firma dizolvata nicoga nicoga Am solicitat informatii la Registrul Comertului; mi s-a comunicast ca firma este dizolvata. Stiam ca dizolvarea este insotita de lichidare. Ce sa inteleg, ... (vezi toată discuția)
Lichidare, insolventa....cesiune parti sociale Duddi Duddi Buna ziua In anul 2005 am infiintat o societate comerciala, SRL din care fac parte 2 asociati, ambii administratori. Eu m\'am restrat din societate pentru ca ... (vezi toată discuția)