Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... as vrea sa stiu cum pot schimba numele copilului,dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

as vrea sa stiu cum pot schimba numele copilului,dupa divort.

mentionez ca am divortat acum 9 ani,nu mi s-a platit pensie alimentara,copilul este in custodia mea,are 11 ani si actualul sot vrea sa-i dea numele lui.daca ma puteti ajuta......multumesc
Se poate ca actualul sot sa il infieze, cu acordul dvs. si al tatalui natural.
O.G. 41/2003
" (3) Sunt de asemenea considerate justificate şi cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;
ART. 7
(1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, după caz, de părinţi sau, cu încuviinţarea autorităţii tutelare, de tutore. Dacă părinţii nu se înţeleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotărî autoritatea tutelară.
(2) Când cererea de schimbare a numelui minorului este făcută de către unul dintre părinţi, este necesar acordul celuilalt părinte, dat în formă autentică. Acordul nu este necesar în cazul în care celălalt părinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecătoreşte dispărut sau decăzut din drepturile părinteşti.
(3) În cazul în care minorul a împlinit vârsta de 14 ani, cererea va fi semnată şi de acesta.
(4) Pentru persoana pusă sub interdicţie, cererea de schimbare a numelui se face de către tutore, cu încuviinţarea autorităţii tutelare." :)