Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... INcompatibilitatea politistului cu statutul de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

INcompatibilitatea politistului cu statutul de persoana fizica autorizata

As dori sa stiu daca politistul poate deveni persoana fizica autorizata in cadrul unui proiect de accesare a masurii 141 (subventionarea fermelor de subzistenta).
In L. 360/2002 art. 45, al. 1, politistului ii este interzis:
g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
i) să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literar-artistică.
Iar in alta ordine de idei, pentru PFA trebuie sa faci dovada ca ai o diploma, o pregatire in domeniul pe care vrei sa-l practici.
Legea o cunosc dar la care punct ma incadreaz exact.