Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere Individuala - model de statut
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere Individuala - model de statut

Buna ziua, as avea si eu nevoie de un pic de ajutor. Doresc sa imi infiintez o intreprindere individuala si am nevoie de un model de statut. Va rog sa ma ajutati cu un astfel de model. Va multumesc foarte frumos!
Conform O.U.G. 44/2008, pentru II nu trebuie act constitutiv sau statut, ci numai:
- copie BI / CI;
- contract de proprietate (copie legalizata) pe care se poate face un comodat / inchiriere pentru sediul profesional; daca solicitantul provine din mediu rural si nu exista act de proprietate e suficienta adeverinta de rol emisa de primaria locala – in original;
- Documente care sa ateste calificarea / pregatirea / experienta profesionala: diplome, certificate, atestari, etc (copii);
Veres-Andreea a scris:

Buna ziua, as avea si eu nevoie de un pic de ajutor. Doresc sa imi infiintez o intreprindere individuala si am nevoie de un model de statut. Va rog sa ma ajutati cu un astfel de model. Va multumesc foarte frumos!

Am aceeasi problema, doresc sa infiintez un II, cu mai multe activitati stiu ca poate avea mai multe domenii de activitate pe când PFA şi IF doar activitatea pentru care s-au autorizat, pot fi salariata, si pot angaja, pot ţine contabilitatea în partidă simplă in Registru jurnal de încasări şi plăţi.La venitul impozabil rezultat se aplică o cotă de impozitare unică de 16%, obţinându-se astfel suma impozitului de plată datorat statului.
Problema mea este, cum fac dovada sau cum procedez sa anunt activitatile pe care le doresc?
143 Fabricarea articolelor de imbracaminte prin tricotare sau crosetare
141 Fabricarea articolelor de imbracaminte, cu exceptia articolelor din blana
1419 Fabricarea altor articole de imbracaminte si accesorii n.c.a.
65 Activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul ...
651 Activitati de asigurari
6511 Activitati de asigurari de viata
6512 Alte activitati de asigurari (exceptand asigurarile de viata)
652 Activitati de reasigurare
6520 Activitati de reasigurare
653 Activitati ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale)
6530 Activitati ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale)
66 Activitati auxiliare pentru intermedieri financiare, activitati de asigurare si fonduri de pensii
661 Activitati auxiliare intermedierilor financiare, cu exceptia activitatilor de asigurari si fonduri ...
6611 Administrarea pietelor financiare
6612 Activitati de intermediere a tranzactiilor financiare
6619 Activitati auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activitati de asigurari si fonduri de ...
662 Activitati auxiliare de asigurari si fonduri de pensii
6621 Activitati de evaluare a riscului de asigurare si a pagubelor
6622 Activitati ale agentilor si broker-ilor de asigurari
6629 Alte activitati auxiliare de asigurari si fonduri de pensii
663 Activitati de administrare a fondurilor
960 Alte activitati de servicii
5119 Intermedieri in comertul cu produse diverse
5190 Comert cu ridicata al altor produse ->aici trebuie sa scriu
:5212 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare
5221 Comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete
5222 Comert cu amanuntul al carnii si al produselor din carne
5223 Comert cu amanuntul al pestelui, crustaceelor si molustelor
5224 Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase
5225 Comert cu amanuntul al bauturilor
5226 Comert cu amanuntul al produselor din tutun
5227 Comert cu amanuntul, in magazine specializate, al produselor alimentare?
Pentru fiecare activitate pentru care vreti sa va autorizati, trebuie sa faceti dovada ca aveti pregatire sau experienta in domeniul respectiv.
procmarci a scris:

Pentru fiecare activitate pentru care vreti sa va autorizati, trebuie sa faceti dovada ca aveti pregatire sau experienta in domeniul respectiv.

Sa inteleg ca nu trebuie sa deschid n+1 intreprinderi, pentru fiecare activitate pe care o doresc?
Nu doresc sa fiu insistenta, insa din cauza lipsei de informati, pun diverse intrebari,
* depun actele,* de unde se intelege, ce dovedeste, ca eu pot sa fac acele activitati?

Citind topicele despre intreprindere individuala, am inteles :
**-numele firmei = numele sau prenumele celui care o infiinteaza
**- contabilitate in partida simpla( intrari / iesiri) trebuie sa completeze registrul de incasari si plati, precum si registrul inventar.
**-Desfasurarea unor activitati care se circumscriu mai multor coduri CAEN presupune deschiderea mai multor intreprinderi individuale ?#-o - legea permite acest lucru?
Intreprinderea individuala poate avea un singur un singur cod CAEN

**-Cadrul legislativ pentru intreprinderea individuala este reglementat prin Ordonanta de urgenta nr. 44/2008.
**-intreprinderea individuala poate avea angajati chiar pentru activitatea pentru care este autorizata.
**-Dosarul de infiintare se depune la Oficul Registrului Comertului
**-Dupa ce se aproba inregistrarea, se elibereaza un certificat de inregistrare.
**-intreprindere individuala se inregistreaza pentru o perioada nelimitata.
**-Dupa inregistrarea la Registrul Comertului, exista obligativitatea inregistrarii intreprinderii individuale la organul fiscal competent
**-Veniturile realizate de intreprinderea individuala sunt supuse impozitului de 16% pe venit din activitati independente si contributiei de 5,5% la asigurarile sociale de sanatate.-nu plătesc impozit forfetar
**-Posibilitatea intreprinzatorului persoana fizica de a folosi banii incasati fara alte formalitati (nu este necesar sa se astepte sfarsitul anului pentru a se distribui dividende).
**-In cazul in care desfasoara activitatea fara salariati si se incadreaza intr-un anumit domeniu de activitate stabilit prin lege, intreprinzatorul persoana fizica poate opta pentru impozitarea pe baza de norma de venit, care este o forma simplificata de impozitare.
**-poate angaja personal si poate avea relatii comerciale cu alte I.I., P.F.A. si I.F., dar si cu orice persoana juridica.
**- se pot emite facturi, deoarece Intreprinderea va fi inregistrata fiscal, vi se atribuie CUI si aveti facturier si chitantier.

am inteles corect ?
oare ce mai trebuie sa stiu?
1.Nu trebuie sa deschideti N+1 intreprinderi, doar una, care va avea mai multe coduri CAEN. Mai multe puncte de lucru, da.
2.Momentul mai dificil pare chiar inregistrarea la ONRC, tocmai prin cele spuse de procmarci, in sensul ca va trebui sa faceti dovada calificarii ori a experientei profesionale pentru toate domeniile de care vorbiti
3. Odata inregistarta la ONRC, obligatoriui si la organul fiscal, va puteti desfasura activitatea in sensul celor de mai sus, la care adaug cateva completari
* in cazul angajatilor, obligatoriu toate decalartiile( CASS, CAS somaj,...etc) deci si alte contributii ; cred ca nu va descurcati fara contabil
* declaratiile periodice privind TVA
* avand mai multe coduri CAEN nu veti putea trece la norma daca cel putin una din activitati este prevazuta sa nu fie la norma, iar in cazul in care toate sunt la norma veti plati nivelul normei cel mai ridicat
* contabilitatea in partida simpla pentru toate activitatile pe care le doriti ( mai ales productie) nu e chiar atat de simpla, consultati-va cu un contabil inainte
* da II se inregistreaza pe perioada nelimitata, iar activitatea poate continua cu mostenitorii
mayer, utilizator