Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadere din drepturi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadere din drepturi

ce efecte are decaderea din drepturi a unui parinte asupra relatiei (dpdv legal), copil parinte ?
va mai avea copilul obligatia legala de a-si intretine parintele, atunci cand parintele va avea nevoie ?
multumesc
nu
evident ca nu..odata cu stingerea dreptului se stinge si obligatia corelativa
Da , tinand insa cont si de faptul ca decaderea poate avea un caracter temporar si ca , la incetarea motivelor care au condus la aceasta masura, parintele isi poate relua exercitiul drepturilor parintesti, moment de la care se reiau si obligatiile .
Impartasesc opinia lui legally. Doar adoptia are efectele despre care vorbiti, intre parintele natural si copilul infiat de altcineva.
nu e chiar asa.. un exemplu: parintele este decazut din drepturile parintesti urmare a abandonuluid e familie sau a relelor tratamente aplicate minorilor.. dupa ani.. e in situatia in care are nevoie de ingrijirea si intretinrerea coplilului sau abandonat sau rau tratat.. ce face? il da in judecata si obtine o hotarare judecatoreasca prin care il obliga sa aibe grija de el? nu prea as crede.. daca se da o astfel d e hotarare e imorala
va multumesc pt raspunsuri
altfel intrebat, cum pot evita ca acest copil sa nu-i datoreze peste 20 de ani sa zicem, intretinere parintelui (actualmente nedecazut din drepturi), daca acest parinte lipseste din viata copilului ( acum minor), nu-i acorda sprijin si ajutor si prin actiunile sale inconstiente impotriva lui insusi, se indreapta spre a nu avea nimic, venituri , bunuri, din care sa se intretina ?