Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nedepunere Bilant la termen genereaza amenzi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nedepunere Bilant la termen genereaza amenzi?

Conform noilor reglementari contabile , as dori sa stiu care sunt amenzile , daca nu depun bilantul la timp, pana pe 25 mai? Va multumesc.
darkangl_ro1 a scris:

Conform noilor reglementari contabile , as dori sa stiu care sunt amenzile , daca nu depun bilantul la timp, pana pe 25 mai? Va multumesc.

Am vrut sa spun 31 mai. scuze.
Legea contabilitatii nr 82/1991, prevede:
- Art. 41 ,, Constituie contravenţii la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Economiei şi Finanţelor cu privire la:
e) depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor a situaţiilor financiare anuale;
f) întocmirea şi depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor a situaţiilor financiare periodice sau a raportărilor contabile stabilite potrivit legii,,;
- Art. 42 (1) ,,Contravenţia prevăzută la art. 41 pct. 2 lit. h) se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevăzută la pct. 1, cu amendă de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 şi 5, cu amendă de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevăzută la pct. 6, cu amendă de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 2 lit. a) şi b), cu amendă de la 300 lei la 4.000 lei, cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevăzută la pct. 3, cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, iar cea prevăzută la pct. 2 lit. g), cu amendă de la 100 lei la 200 lei. Criteriile în funcţie de care se stabileşte nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri, după caz.
(2) Amenda pentru neîndeplinirea obligaţiei prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. f) este de la 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 şi 30 de zile lucrătoare, şi de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depăşeşte 30 de zile lucrătoare,,.

Multumesc de raspuns, mai am o intrebare, mai nou am auzit, ca a iesit o ordonanta de urgenta, sa depunem iar la Administratia Financiara, bilantul. Pana la urma , eu am depus acum vre-o doua saptamani la ONRC, douabilanturi, si nu mi=au zis ca se depun si la Adm, si azi , am vb cu cineva, si mi-au spus ca trebuie sa depun si la Adm, Asa este?
Nu cunoastem asa ceva, cereti cadrul legal sa ne lamurim si noi!!!
va recomand articolul asta, facut pe baza unuia pus de un DGFP judetean - [ link extern ]