Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Import China
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Import China

Buna ziua.
As dori un sfat cu privire la importul de usturoi, ciuperci si alte produse de acest gen din China, sau daca ma puteti indruma unde sa ma interesez care ar fi actele necesare acestei activitati.Cu stima
Documente necesare la import
- factura comerciala externa - de la exportator
- factura de transport (daca acesta e platit separat) - de la exportator
- document de transport si asigurare marfa
- actele firmei exportatoare - de la exportator
- actele firmei importatoare
- licenta de import, daca e cazul - de la Ministerul de Externe
- certificat de origine a marfii - de la biroul vamal sau camerele de comert ale tarii exportatoare
- certificat de conformitate, de calitate - de la producator
- certificat de garantie - de la producator
- contract extern
- packing list - de la exportator
- alte avize, daca e cazul (certificate fito-sanitare, certificate sanitar-veterinare, certificate de abilitare etc.)
- declaratia vamala de import
Bună seara.
Pentru a vă informa suplimentar consultaţi site-ul vămii române, WWW.CUSTOMS.RO.Acolo găsiţi ce vă interesează .
Multumes de informatii.O zi buna